Największe w Polsce kompleksowe centrum senioralne powstanie w Poznaniu

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Na terenie dawnego szpitala miejskiego przy ul. Szkolnej powstanie kompleksowe centrum senioralne. Ma być to największa tego typu placówka w Polsce, w której znajdzie się klinika rehabilitacyjna, rezydencja z całodobową opieką, część przeznaczona na pobyt dzienny oraz apartamenty ze wsparciem medycznym.

Teren po dawnym szpitalu miejskim przy ul. Szkolnej i Podgórnej obejmuje 11 budynków. Nieruchomość od Miasta wykupiła ORPEA Polska, która zrealizuje inwestycję kompleksowego centrum senioralnego.

W ramach kompleksu powstanie: Rezydencja na Szkolnej, dwa budynki z apartamentami dla seniorów, Klinika przy Starym Rynku, a także część przeznaczona na pobyt dzienny. Całość wypełniona będzie terenami zielonymi, a część terenu będzie otwarta dla wszystkich poznaniaków.

Dużym atutem inwestycji ma być jej lokalizacja. Centrum miasta oznacza nie tylko możliwość pozostania w stałym kontakcie z rodziną czy pozostania w Poznaniu, ale także dobry dojazd komunikacją publiczną i bliskość śródmiejskich atrakcji dla najstarszych poznaniaków, kin, teatrów, kawiarni czy restauracji.

Z Rezydencji na Szkolnej będzie mogło skorzystać 166 seniorów, którzy wymagają całodobowej opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Z kolei Apartamenty dla Seniorów mają pełnić funkcję mieszkań dostosowanych do potrzeb osób starszych, którzy mogą mieszkać samodzielnie, ale wymagają odpowiednich udogodnień i fachowej opieki medycznej lub technicznej.

„Nasza oferta to propozycja dla seniorów z różnymi potrzebami, wynikającymi ze stopnia niesamodzielności - od opieki dziennej, przez assisted living, do kompleksowej opieki przez całą dobę. Taka formuła daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość przechodzenia przez kolejne etapy życia w ramach jednego środowiska. Poznań to nasza pierwsza inwestycja realizowana w ramach strategii rozwoju usług premium w centrach największych polskich miast. Jest więc dla nas bardzo ważna.”
Beata Leszczyńska, prezes ORPEA Polska

W centrum znajdzie się także klinika rehabilitacyjna z najnowocześniejszym wyposażeniem. Powstaną również m.in. tzw. „Kuchenki terapeutyczne”, w których odbywać się będą warsztaty z zasad zdrowego żywienia prowadzone przez specjalistów, gabinety terapii zajęciowych czy sale gimnastyczne.

Cały kompleks będzie miejscem dla 400 seniorów. Jego otwarcie planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

Inwestycja konsultowana jest z Miejskim Konserwatorem Zbytków, szczególnie ze względu na skrzydło dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych, które jest częścią terenu.

„Doszliśmy do wniosku, że w elewacjach na ul. Szkolnej zachowały się elementy ceglane, które są reliktem architektoniczno-kulturowym. Chcemy je uwypuklić i skomponować z elementami tynkowymi, co pozwoli zachować lekkość obiektu. Przestrzeń, na której stanie kompleks, to niezwykle miejsce w Poznaniu. Mamy do czynienia z dużym terenem, zbliżonym powierzchnią do Starego Rynku, na którym można stworzyć ogród w samym centrum miasta.”
Grzegorz Sadowski, architekt


Ogród, który powstanie na terenie ma być częściowo dostępny dla poznaniaków i turystów.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA