W Auli Novej odbył się recital fortepianowy Georgijsa Osokinsa

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl Fot. Adam Ciereszko

Głębokich, artystycznych przeżyć dostarczył w sobotę uczestnikom recitalu fortepianowego finalista Konkursu Chopinowskiego, Georgijs Osokins. Artysta wystąpił w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie dwa lata temu nagrał studyjny album „Osokins plays Chopin”. Publiczność podkreśla, że udział w koncertach młodego Łotysza jest wielkim duchowym przeżyciem. Tak było też w Poznaniu!

Można by pomyśleć, że życie krytyka muzycznego jest fascynujące, uczestniczy w kilku koncertach tygodniowo w najpiękniejszych salach koncertowych na całym świecie. Okazuje się jednak, że jest niewielu młodych artystów, którzy rzeczywiście fascynują i których występu się nie zapomina 
 mówił jeszcze przed koncertem międzynarodowy krytyk muzyczny, Jonathan Sutherland

 który do fenomenalnych młodych pianistów zalicza właśnie Osokinsa. Sutherland jest również recenzentem nagranej w Poznaniu płyty „Osokins plays Chopin”.

To promocja tego albumu ściągnęła do Poznania łotewskiego pianistę, który po hipnotyzujących występach podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego zdobył uznanie i sławę międzynarodową. Poznański występ był też wyrazem wdzięczności dla Akademii Muzycznej w Poznaniu, która wcześniej udostępniła Aulę Nova na nagranie płyty. 

Jak podkreślał Georgijs Osokins tuż po przylocie do Polski podczas spotkania z dziennikarzami, do występu potrzebuje dwóch rzeczy: artystycznej wolności i dobrego fortepianu. Tę pierwszą zapewnił mu organizator i pomysłodawca przedsięwzięcia - poznańska firma Alba Thyment. Na scenie podczas sobotniego koncertu stanął również fenomenalny instrument sprowadzony przez Yamaha Polska specjalnie na recital.

Co ciekawe, album „Osokins plays Chopin” wydała poznańska ponad stuletnia rodzinna firma farmaceutyczno-kosmetyczna Alba Thyment. Wydawnictwo wpisuje się w strategię marki Alba1913 należącej do przedsiębiorstwa, które chce promować sztukę i design. Dochód z biletów oraz sprzedanych na wystawie zdjęć zasili Fundację Juliana Cochrana promującą muzykę klasyczną i wspierającą młode talenty.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA