Nadpotliwość – czym tak naprawdę jest i jak sobie z nią poradzić?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
Artykuł sponsorowany

Nadpotliwość jest bardzo częstym problemem medycznym, spotykanym nawet u 3% populacji. Powstaje na skutek nadczynności ekrynowych gruczołów potowych, które występują na powierzchni całego ciała, najliczniej w obrębie dłoni, podeszw, czoła i dołów pachowych. Całkowita liczba gruczołów sięga nawet do 4 milionów. Są potrzebne, głównie dlatego, że produkowany przez nie pot pomaga utrzymać prawidłową temperaturę i wilgotność ciała. Czynniki, do których należą stres czy ciepło nasilają wydzielanie potu, chroniąc tym samym organizm przed przegrzaniem.

Kiedy można mówić o nadmiernym poceniu?

Nadmierne pocenie występuje wtedy, kiedy produkowana ilość potu jest większa, niż ta, która pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Według pacjentów jest to ilość, która powoduje nadmierną wilgotność ciała, odzieży. Konsekwencją tego są pojawiające się trudności w codziennym funkcjonowaniu i utrzymaniu higieny osobistej.

Nadpotliwość – złożony problem

Nadpotliwość jest złożonym problemem, dlatego przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty, aby wykluczyć inne choroby, które mogą leżeć u jej źródła. Nadmierne, uogólnione pocenie często związane jest z różnego rodzaju chorobami czy przyjmowanymi lekami. Natomiast nadpotliwość  miejscowa może wiązać się z uszkodzeniem nerwów. Na szczęście, najczęściej jednak mamy do czynienia z nadpotliwością bez konkretnej przyczyny chorobowej. Do każdego tego typu problemu można dopasować odpowiednie leczenie nadpotliwości.

Leczenie nadpotliwości – szeroka gama zabiegów

Współczesna medycyna oferuje różnorodne zabiegi mniej bądź bardziej inwazyjne, które pomogą w problemie związanym z nadpotliwością. Jedną z metod jest stosowana powszechnie w dermatologii urotropina. Jest to substancja, której rozcieńczony roztwór stosuje się na skórę, co ogranicza aktywność gruczołów potowych nawet na kilka dni. Kolejnymi metodami w walce z nadpotliwością są nieinwazyjne metody wykorzystujące elektrody i energię elektromagnetyczną. Jeśli powyższe metody nie skutkują pozostają zabiegi najbardziej inwazyjne, czyli operacyjne. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy omówią szczegóły każdej z metod i doradzą co do jej wyboru.

Wybierz coś odpowiedniego dla siebie

Nadmierne pocenie to problem, który wpływa na komfort życia. Pacjenci wycofują się z relacji społecznych, ulubionych aktywności, a sytuacja ta często prowadzi ich także do zaburzeń depresyjnych.  Na szczęście istnieje wiele metod, które pomogą w zwalczaniu tej przypadłości. Zachęcamy do konsultacji z naszymi lekarzami w celu szczegółowego omówienia problemu. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią metodę, wykluczą inne stany chorobowe i pomogą zwalczyć nieprzyjemny problem.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA