Lokalne Standardy Urbanistyczne mają ochronić Poznań przed negatywnymi skutkami lex deweloper

Autor: AK
REKLAMA

Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę Lokalne Standardy Urbanistyczne, która ma ograniczyć negatywne skutki sejmowej ustawy "lex deweloper".

Ustawa "lex deweloper", która obowiązuje od końca sierpnia tego roku jest szeroko krytykowana nie tylko przez specjalistów z branży urbanistycznej, ale także władze samorządów w całej Polsce.

Ustawodawca wprowadzając zapisy dał jednak samorządom możliwość ograniczenia niektórych przepisów na podstawie tzw. lokalnych standardów urbanistycznych.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta przyjęto uchwałę dla Poznania. Wprowadza ona kilka istotnych dla mieszkańców zapisów. W przeciwieństwie do zapisów "lex deweloper", gdzie przystanki komunikacji miejskiej mogą być w odległości nawet do pół kilometra od nowych osiedli, poznańska uchwała daje deweloperom jedynie maksymalnie 250 metrów odległości.

Miejska uchwała zmniejsza również dozwoloną odległość od najbliższego przedszkola, szkoły podstawowej i terenu wypoczynku, reakreacji i sportu z 1,5 kilometra do 750 metrów.

Zgodnie z Lokalnymi Standardami Urbanistycznymi na każdy lokal mieszkalny deweloper będzie musiał przewidzieć dwa miejsca parkingowe w zabudowie wielorodzinnej oraz trzy w zabudowie jednorodzinnej. Nałożono także obowiązek zapewnienia dostępu do sieci ciepłowniczej. Tych punktów w ogóle nie gwarantuje sejmowa ustawa, co oznacza, że deweloper nie musiałby zapewnić ani dostępu do sieci ciepłowniczej ani jakichkolwiek miejsc parkingowych.

Dodatkowo, miejska uchwała ogranicza także liczbę kondygnacji naziemnych z 14 do 7. Wyższe budynki będzie można stawiać tylko wtedy, gdy w odległości do 250 metrów od planowej inwestycji stoją już siedmiokondygnacyjne lub wyższe bloki.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA