Uchwała określi, jakie flagi i chorągiewki będą wisieć na miejskich budynkach i pojazdach?

Jakie flagi będzie można wywieszać na miejskich budynkach użyteczności publicznej, pojazdach komunikacji miejskiej i na terenach należących do Miasta? Część miejskich radnych chce uporządkować tę kwestię i przyjęła stanowisko w tej sprawie, zwracając się do prezydenta o podjęcie działań w tym zakresie.

W ubiegłym miesiącu duże kontrowersje wywołało zlecenie przyjęte przez MPK Poznań na wywieszenie tęczowych chorągiewek na poznańskich tramwajach z okazji organizowanego w mieście Marszu Równości. Zdaniem przeciwników ruchów LGBT, miejskie przedsiębiorstwo nie powinno przyjmować takich zamówień.
 
Być może wkrótce uda się uporządkować kwestie wywieszania flag drogą prawną. Radny Jan Sulanowski zgłosił stanowisko, w którym precyzowane jest które flagi mogą pojawiać się na terenach należących do Miasta Poznania oraz miejskich budynkach użyteczności publicznej. Zgodnie z propozycją, dopuszczalne byłyby flagi:
 
– Rzeczypospolitej Polskiej lub flag innych państw
– polskich lub zagranicznych jednostek samorządu terytorialnego
– flag miejskich instytucji oraz firm z udziałem Miasta Poznania
– flag organizacji międzynarodowych, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska
– flag związanych z walką o niepodległość Polski
– flag organizacji sportowych
– flag związków zawodowych
– flag i kirów wyrażających żałobę
 
Identyczne zapisy miałyby obowiązywać także chorągiewki wywieszane w pojazdach komunikacji miejskiej oraz miejsca na flagi na latarniach, słupach i innych elementach infrastruktury, które należą do Miasta lub Miasto ma tam udziały.
 
Stanowisko przyjęła, choć nie jednogłośnie, Komisja Kultury i Nauki. Tym samym, radni zwrócili się do prezydenta Poznania o podjęcie działań, które prowadziłyby do realizacji założeń. Stanowisko Komisji nie jest wiążące dla prezydenta miasta.