Ponad 4 miliony złotych na remonty zabytkowych budynków, w których mieszczą się placówki oświatowe

Niektóre z poznańskich placówek mieszczą się w zabytkowych budynkach, co wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami dla zarządców czy dyrektorów np. w kwestii przeprowadzanych remontów. Miasto Poznań przeznaczy w tym roku ponad 4,3 miliona złotych na modernizacje szkół i przedszkoli w tego typu obiektach.

W ciągu ostatnich 3 lat Miasto pomogło w modernizacji i remontach zabytkowych budynków szkół i przedszkoli przeznaczając na ten cel prawie 22 miliony złotych. Tylko w tym roku prace pochłoną ponad 4,3 miliona złotych z miejskiego budżetu.

Jak podkreślają władze miasta, jest to inwestycja zarówno oświatowa, jak i w wizerunek miasta oraz dziedzictwo kulturowe.

W Poznaniu funkcjonuje 15 placówek oświatowych w budynkach zabytkowych, a kolejnych 55 w budynkach w strefie objętej ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków. Takie położenie sprawia problemy m.in. dyrektorom szkół, którzy chcieliby wyremontować placówki. Niemal każda zmiana wiąże się nie tylko z koniecznością uzyskania dodatkowej zgody, ale także kosztami wynajęcia odpowiedniej firmy, która może przeprowadzić prace przy zabytku czy ograniczeniami związanymi z niemożnością zmiany jakiegoś elementu, by nie zaburzyć zabytkowej wartości obiektu.

W tym roku, remont bądź modernizację przechodzą m.in. Liceum Ogólnokształcące numer 3, Młodzieżowy Dom Kultury numer 1, Zespół Szkół Zawodowych numer 6, Szkołą Podstawowa numer 36 czy Zespół Szkół Handlowych.