Cudzoziemcy mogą decydować o losie Poznania

Cudzoziemców w Poznaniu jest co raz więcej – to skutek przyjazdów do pracy oraz na studia. Te osoby również mogą decydować o tym, kto będzie mieć wpływ na dalsze losy miasta.

Co muszą zrobić niebędące obywatelami Polski, aby zagłosować w najbliższych wyborach samorządowych? Przede wszystkim muszą mieszkać na stałe na terenie kraju oraz być obywatelami Unii Europejskiej z ukończonym 18. rokiem życia. Ważne jest również, aby ta osoba nie była pozbawiona praw publicznych w swoim państwie.

Następnym krokiem jest udanie się do rejestru wyborców, który udzieli pomocy we wszystkich formalnościach i zarejestruje taką osobę. Podczas takiej procedury potrzebny jeszcze będzie dowód osobisty lub paszport (oryginał do wglądu oraz kserokopia), wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (można pobrać go w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz deklarację z danymi (również do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej).

Następnie należy wykazać, że jest się w jakiś sposób powiązanym z miastem Poznań. Może być to akt własności mieszkania, umowa najmu itp. Jeśli takiej nie posiada, wystarczy oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, który w nim mieszka, umowę o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu lub oświadczenie z organizacji społecznych lub stowarzyszeń potwierdzających stałe związki z Poznaniem.

Cudzoziemcy dodatkowej pomocy mogą szukać w Migrant Info Point. Wnioski można składać przez cały rok, a najpóźniej w ostatni dzień pracy urzędu przed dniem głosowania.

W przypadku nadchodzących wyborów będzie to 19 października lub 2 listopada. Dokumenty można składać w godzinach pracy urzędu w pon. 7:30-17:00, wt.-pt. 7:30-15:30.