Czystość powietrza w Poznaniu pod kontrolą

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Poznaniu zakończył 5 września kontrolę działań prowadzonych za rzecz ochrony powietrza przez Miasto Poznań. Prowadzona od 27 czerwca weryfikacja działań pozwoliła stwierdzić, że nie wystąpiły żadne naruszenia względem przyjętego wcześniej planu zadań.

W zakres kontroli weszły zadania realizowane w ramach Programu ochrony powietrza w zakresie pyłu zawieszonego oraz benzo (a)pirenu dla strefy aglomeracja poznańska oraz Planu Działań Krótkoterminowych w zakresie pyłu zwieszonego PM10. Ustalono, że Miasto Poznań podejmował liczne działania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń wywoływanych przez systemy ogrzewania w rejonach takich jak Stare Miasto, Chwaliszewo, Wilda czy Łazarz. Na tych obszarach emisja szkodliwych zanieczyszczeń była bowiem największa.

W ciągu trzech lat udzielone zostały 284 dotacje wspierające zmianę systemów ogrzewania. Poczynione dzięki tym środkom inwestycje objęły 794 lokale. Pozwoliło to na zlikwidowanie łącznie 1279 źródeł o niekorzystnej emisji.

Kolejnym efektem podjętych działań jest obniżenie emisji komunikacyjnej, co nastąpiło między innymi dzięki rozszerzeniu funkcjonowania transportu publicznego. Istotnym krokiem w kierunku zwiększenia czystości powietrza było także zmodernizowanie i rozbudowanie infrastruktury przewidzianej dla rowerów oraz zwiększenie ilości zieleni w przestrzeni miejskiej. W ramach wspomnianych programów przygotowana została również między innymi aplikacja „Atmosfera dla Poznania” pozwalająca na stałe monitorowanie obecnego stanu czystości powietrza, a także zapoznanie się z prognozowaną oceną.