Narodowe Czytanie w Poznaniu

Autor: Michał Ciszak

8 września o godz. 11:30 w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w przestrzeniach Galerii Sztuki Polskiej k. XVIII w. – 1945 (III piętro) rozpocznie się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego z udziałem wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg.

Akcji towarzyszyć będzie przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli dwóch szkół  - XII LO w Poznaniu i Zespołu Szkół Katolickich w Śremie. Każdy z uczestników dostanie pocztówkę z reprodukcją dzieła i odcisk pieczątki Narodowego Czytania.

W wydarzeniu udział również wezmą prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, dr hab. Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN, dr Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Małgorzata Wilczyńska-Grześ, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA