Jaka jest koncepcja urbanistyczna Poznania na następne lata?

Wolne Tory, Nowe Jeżyce, tereny po Elektrociepłowni na Garbarach i w okolicach ul. Unii Lubelskiej. Poznań ma koncepcje urbanistyczne rozwoju miasta w tych miejscach. Zostaną one przedstawione podczas Targów Mieszkań i Domów, które odbędą się w najbliższy weekend na MTP.

Wolne Tory są niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym terenem inwestycyjnym Poznania. Obecnie to niezagospodarowane ponad 100 ha w centrum Miasta. Zagospodarowany ma zostać teren pomiędzy zabytkowymi dzielnicami Wilda i Łazarz. Atutem jest też bezpośrednie sąsiedztwo dworca, Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz ścisłego centrum miasta. Łatwo również dojechać stąd do lotniska Ławica i autostrady A2.

Potencjał tego miejsca można porównać z terenem, który powstał po zburzeniu muru w Berlinie w okolicach placu Poczdamskiego.

Nowy obszar w  centrum Poznania będzie wielofunkcyjną przestrzenią miejską z nowoczesną zabudową mieszkalno-usługową. Tym, co przyciąga uwagę w projekcie, jest zielona kładka przebiegająca nad torami kolejowymi, stanowiąca łącznik między dzielnicami Wilda i Łazarz.

W  projekcie założeń urbanistycznych zaplanowano poszczególne kwartały zabudowy. Będzie teren gdzie przeważać będą funkcje usługowe, a w innym – mieszkalne. Zaplanowano miejsca pod rekreację, szkoły, a także kościół. Powstanie nowa, zielona dzielnica będą jakby miastem w mieście. Priorytet komunikacyjny ma mieć transport publiczny i rowerowy oraz ruch pieszy.

Podczas targów zaprezentowane też zostaną pomysły na inne ciekawe tereny inwestycyjne w  Poznaniu – Nowych Jeżyc (tereny poprzemysłowe w rejonie ulic Dąbrowskiego, Kościelnej, Św. Wawrzyńca i Janickiego), terenów dawnej Elektrociepłowni Garbary na Ostrowie Tumskim oraz terenów mieszkaniowych wraz z nową linią tramwajową w rejonie ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu. Uczestnicy spotkania będą mogli także obejrzeć filmy przedstawiające koncepcje urbanistyczno-architektoniczne dla wyżej wspomnianych obszarów, przygotowane przez zespół Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

W dalszej części spotkania odbędzie się prezentacja modelu 3D Miasta Poznania. To innowacyjny projekt Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, dzięki któremu łatwiej będzie można planować zmiany i sprawniej zarządzać miastem. Głównym powodem utworzenia modelu 3D była potrzeba doskonalenia procesów realizowanych przez Miasto Poznań. Wizualizacja 3D wesprze procesy rewitalizacyjne, będzie doskonałym sposobem na wsparcie konsultacji społecznych związanych z gospodarką przestrzenną i ochroną środowiska.

Dobrym przykładem innowacyjnych metod przygotowywania i realizacji projektów inwestycyjnych jest program rewitalizacji ulicy Św. Marcin w Poznaniu. W tej części spotkania zostanie zaprezentowany film o tym projekcie.

Całość zakończy się uroczystością wręczenia nagrody Architectus Civitatis Nostrae –  Budowniczy Naszego Miasta ustanowionej przez Prezydenta Miasta Poznania dla przedsiębiorców realizujących w stolicy Wielkopolski inwestycje mieszkaniowe. Kryteria oceniania to przede wszystkim zagospodarowanie terenu, projekt architektoniczny, jakość wykonania, innowacyjność, estetyka, trwałość, aspekty energetyczne i ekologiczne, kwestie społeczne i skala inwestycji. W tym roku nagrody wręczone będą w trzech kategoriach: kompleksy mieszkalno-usługowe, obiekty usługowe i działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych.

8 września, godz. 12:30, Targi Mieszkań i Domów, hala nr 3 MTP

Bilety do nabycia przez stronę: https://www.mieszkaniowi.pl/bilet/zakup