Swarzędz dołącza do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Autor: AK fot. archiwum UMP

Swarzędz jest kolejną miejscowością, która dołączyła do grona tych objętych Poznańską Koleją Metropolitalną. Zyskają na tym nie tylko jego mieszkańcy, ale także poznaniacy.

Wiele osób dziwił brak Swarzędza na liście miast, w których 10 czerwca ruszyła PKM. Szybko udało się jednak dojść do porozumień, które pozwoliły na uruchomienie połączenia od dzisiaj, 6 września.

Dzięki porozumieniu m.in. między Poznaniem a Swarzędzem powstało dogodne połączenie kolejowe, które pozwoli na codzienne podróżowanie mieszkańców obu miejscowości w szybki i komfortowy sposób.

"To kolejny etap budowania nowej jakości w transporcie zbiorowym. Poznańska Kolej Metropolitalna to również ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy. Samorząd województwa bez pomocy miasta Poznania, powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz nie mógłby poradzić sobie z tym przedsięwzięciem."
Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Pasażerowie mogą korzystać z połączeń już od nowego rozkładu jazdy, który został wprowadzony na początku miesiąca.

Podobnie jak inne samorządy, gmina Swarzędz będzie partycypować w kosztach uruchomienia nowych połączeń.

Co ważne, 6 września nastąpiło nie tylko oficjalne podpisanie umowy, ale także oddanie do użytku nowego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP w Swarzędzu. Powstał on w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania.

To miejsce zarówno przystanku początkowego i końcowego dla wielu swarzędzkich linii autobusowych, jak i parkingów na 94 samochody oraz wiat rowerowych na 30 jednośladów.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA