Nie tylko zła karma. Zoo Poznań wyjaśnia, dlaczego dokarmianie zwierząt przez zwiedzających szkodzi

W ostatnich dniach Zoo Poznań po raz kolejny ostro zareagowało na nieodpowiedzialne zachowanie zwiedzających, którzy mimo zakazu dokarmiają zwierzęta. Opublikowano zdjęcia osób podających jedzenie żyrafom i kolejne przypomnienie o możliwych karach finansowych. Już na drugi dzień okazało się, że jedna z żyraf jest w bardzo ciężkim stanie, a po kilku godzinach poinformowano o jej śmierci. Ogród będzie badał, czy dokarmianie przez zwiedzających mogło być przyczyną zgonu.

Pomimo wyraźnych zakazów i kar finansowych za niedostosowanie się do nich, nadal nie brakuje osób, które dokarmiają zwierzęta w ogrodach zoologoczinych. Ostatnie dni w poznańskim zoo były bardzo smutne. Dobrawka, jedna z żyraf należąca do bardzo rzadkiego gatunku, nagle zachorowała i zmarła.

Ogród zapowiedział, że wykona wszelkie badania potrzebne do ustalenia czy nieodpowiedzialne zachowanie zwiedzających dzień przed śmiercią żyrafy mogło przyczynić się do jej zgonu. Wiadomo, że zwiedzający podawali zwierzętom jedzenie przy wybiegu sawanny.

Jednocześnie zapowiedziano oddzielenie wybiegu od zwiedzających – dla bezpieczeństwa zwierząt. Już na drugi dzień postawiono ogrodzenie. Cierpią na tym przede wszystkim ci, którzy w potrafią zachować się zgodnie z zasadami, ponieważ przez głupotę i nieodpowiedzialność innych tracą możliwość bliskiego kontaktu z podopiecznymi zoo.

“Kreatywność” niektórych zwiedzających podających jedzenie zwierzętom nie zna granic – od chrupek, przez chipsy, chleb, zioła a nawet popcorn. Jak wyjaśnia Marcin Pikosz, opiekun żyraf w poznańskim zoo, niebezpieczne jest nie tylko podawanie produktów, które są nieodpowiednie dla zwierząt. Nawet “niewinne” dokarmianie przysmakiem może skutkować tym, że zwierzę nie zje potem karmy przygotowanej przez opiekunów i specjalistów, czyli tej, w której znajdują się wszelkie niezbędne składniki w diecie zwierzęcia.

Opiekun zwraca także uwagę, że nawet “jedna, mała chrupka” potrafi zaburzyć metabolizm nawet dużego zwierzęcia.