Czy boisz się dentysty? Poznaj 5 sposobów na walkę ze strachem!

Autor: kl

Specyficzny zapach, dźwięk wierteł i inni wystraszeni pacjenci w poczekalni - te czynniki z pewnością nie poprawiają samopoczucia tych z nas, którym po przekroczeniu progu gabinetu dentysty miękną kolana. Ty też obawiasz się wizyty u specjalisty? Zobacz, jak poradzić sobie ze strachem przed stomatologiem!

Wybierz odpowiednie miejsce!

Gabinet dentystyczny to miejsce, którego boi się naprawdę wiele osób. Dlatego specjaliści coraz częściej decydują się na wprowadzenie przyjaznych pacjentowi udogodnień. Charakterystyczny zapach przykrywany jest przyjemnym aromatem, a dźwięki narzędzi stomatologicznych i przeprowadzanych nimi zabiegów stają się mniej słyszalne dzięki relaksującej muzyce. Czasem oczekującym pacjentom proponowany jest nawet uspokajający napar z melisy. Zwróć też uwagę na personel. Przede wszystkim sprawdź opinie o samym lekarzu, w tym o jego podejściu do osób, które chcą skorzystać z usług. W dobrym gabinecie w Poznaniu powinna znaleźć się też higienistka lub asystentka stomatologiczna, odpowiedzialne między innymi za kontakt z pacjentem i przygotowanie go do zabiegu. Taka profesjonalna opieka zmniejszy Twój stres.

Nie migaj się!

Wiele osób odczuwających strach przed dentystą, jak ognia unika wizyt, nawet tych kontrolnych. To błąd! Nie chodzi bowiem wyłącznie o powolne oswajanie się ze stresującą sytuacją. Unikając dentysty, łatwo możemy doprowadzić do pogorszenia się stanu naszych zębów. A wtedy, gdy nie będziemy już mogli dalej wymigiwać się od spotkania ze stomatologiem, stan naszego uzębienia raczej nie będzie najlepszy. Przez to czeka nas zabieg znacznie bardziej skomplikowany, a przy tym kosztowny i… bolesny, niż gdybyśmy regularnie chodzili na kontrolę i zwalczali problemy w zarodku.
Pamiętaj jednak, by na zabieg nie przychodzić zbyt wcześnie. Odgłosy dochodzące z gabinetu i sama świadomość bycia w budzącym w nas strach miejscu tylko zwiększą dyskomfort przed wizytą.

Odpowiednie znieczulenie

Nawet jeśli zabieg, na który przyszliśmy, nie należy do wyjątkowo bolesnych, możemy wyraźnie poczuć przeprowadzane przez dentystę czynności. Dlatego warto poprosić go o znieczulenie. Nie tylko zmniejszy to odczuwany przez nas dyskomfort fizyczny, lecz także nieco nas uspokoi. Już sama świadomość takiego “zabezpieczenia” pozwala spokojniej przejść przez całą procedurę.
Pomyślmy też nad rodzajem znieczulenia. Jeśli już sam widok fotela stomatologicznego przyprawia nas o szybsze bicie serca i przyspieszony oddech, możemy zdecydować się na popularny gaz rozweselający, który w bezinwazyjny sposób uspokoi nas i zrelaksuje.
Boisz się igieł? Zawsze możesz wybrać gabinet, w którym stosowane jest znieczulenie komputerowe. Końcówka urządzenia, posmarowana żelem znieczulającym, wyposażona jest w cieniutką igłę, która nie wbija się gwałtownie, jak ta tradycyjna, a delikatnie podaje środek znieczulający do tkanki. Dzięki temu cała procedura jest praktycznie bezbolesna i bezstresowa, zwłaszcza dla osób, którym zdarza się nawet zemdleć przed zastrzykiem.

Nagrody nie tylko dla najmłodszych!

Wizyta w gabinecie dentysty to dla Ciebie ogromny stres? Choć po zastosowaniu powyższych metod Twoje nastawienie powinno zmienić się na lepsze, po zabiegu warto zaplanować coś “na pocieszenie”. Wyjście do kina albo spotkanie ze znajomymi czy po prostu miły wieczór z hobby, np. sportem, malowaniem, czytaniem, a nawet relaksujące, domowe Spa to doskonałe sposoby na zmniejszenie napięcia po stresującym doświadczeniu.

Strach czy lęk? Nie lekceważ fobii!

Czym innym jest zwykły strach przed dentystą, zwłaszcza jeśli trafiliśmy już kiedyś w ręce tego nieodpowiedniego, a czymś zupełnie innym paniczny lęk przed gabinetem stomatologicznym. Już na samą myśl oblał Cię zimny pot, trzęsą Ci się ręce i czujesz, że serce bije coraz szybciej? Możesz cierpieć na tzw. dentofobię, czyli silny, zwykle irracjonalny lęk przed dentystą. W takiej sytuacji, poza znalezieniem dla siebie wyjątkowo przyjaznego pacjentowi gabinetu, konieczna może być nawet psychoterapia.

Obawę przed dentystą można pokonać, wystarczy po prostu odpowiednio zaplanować swoją wizytę i dokonać przemyślanych wyborów. Zdecydowanie warto zdecydować się na walkę ze strachem czy lękiem. Nagrodą będzie nasze dobre zdrowie i piękny, biały uśmiech!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA