Zamiast wspólnej kawy oddają krew - Katarzyna Bujakiewicz i Julia Michalska w akcji Drużyny Szpiku

Autor: Luiza Gąszczyk, vid. MR
REKLAMA

Aktorka Katarzyna Bujakiewicz oraz wioślarka Julia Michalska, postanowiły wesprzeć Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu i oddały krew w ramach akcji Drużyny Szpiku.

"Julka Michalska na co dzień mieszka w Londynie i jak mamy sposobność umawiamy się na kawę. Tym razem zaproponowała, że może zamiast kawy pójdziemy oddać krew. Powiedziałam, że super pomysł i tak właśnie zamiast tej przysłowiowej kawy możemy oddać krew i sobie porozmawiać. Brakuje krwi w Poznaniu, nie odbywają się operacje, a dzieci na onkologii nie mogą być operowane, więc zapraszam wszystkich jeśli tylko możecie na Marcelińską."
Katarzyna Bujakiewicz, aktorka

Inicjatywę pań warto nie tylko pochwalić, ale również zachęcić wszystkich, którzy jeszcze się wahają, ponieważ wakacje to szczególnie trudny czas dla Banku Krwi. Brakuje zwłaszcza grupy 0 Rh + oraz 0 Rh -, przyda się również grupa A oraz B Rh -, bo właśnie zapas tych grup jest dziś niski. Jak przekonuje lek. med. Krzysztof Olbromski, każda krew jest bezcenna, dlatego tak duże znaczenie ma każdy, kto przyjdzie i będzie w stanie oddać 500ml krwi. 

"Dwa lata temu zgłosiłam się do Banku Dawców Szpiku, bezpośrednio po zakończeniu kariery. Krwi potrzebowałam podczas porodu, który był trudny - na szczęście mój organizm dzięki wioślarstwu bardzo szybko się zregenerował i krew została podana osobie bardziej potrzebującej." -
Julia Michalska, wioślarka, medalistka Igrzysk Olimpijskich i mistrzyni świata

Kto może oddać krew? Każdy, od 18. do ukończenia 55. roku życia. Co ważne, nie trzeba wcześniej uzgadniać wizyty. Warto jednak zarezerwować sobie godzinę i obowiązkowo zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Przed zgłoszeniem warto zjeść śniadanie i pić dużo płynów. Po zarejestrowaniu i wypełnieniu kwestionariusza oraz deklaracji woli kandydat na dawcę kierowany jest na badanie lekarskie, w celu upewnienia, że zgłaszająca się osoba może być dawcą szpiku.

Informacje dotyczące krwiodawstwa oraz zapasów w banku krwi można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA