Poznań atrakcyjny dla turystów. BaDaM odkrywa tajemnice statystyczne miasta

Autor: Luiza Gąszczyk

Ilu turystów odwiedza Poznań i skąd pochodzą? Między innymi na to pytanie już dziś można poznać odpowiedź. Nawet 2,3 mln - właśnie tylu turystów odwiedziło w ubiegłym roku stolicę Wielkopolski, a informację tę ujawnia nowo powstała Baza Danych Miasta.

BadaM Poznań to najnowszy projekt, dzięki któremu łatwo znaleźć wszelkie dane statystyczne odnoszące się do różnych obszarów funkcjonowania Poznania. Baza została uruchomiona przez Miasto Poznań i znaleźć w niej można informacje z zakresu m.in gospodarki, zarządzania miastem, finansów, edukacji, środowiska a nawet rynku pracy. Raz w miesiącu na portalu pojawiać ma się inny temat przewodni, zapowiadany krótkim filmikiem. W sierpniu jest to turystyka.

"Baza powstała dzięki współpracy z niemal 90 jednostkami i organizacjami samorządu, biznesu oraz pozarządowymi. Portal Badam.poznan.pl jest przygotowany dla mieszkańców, przedsiębiorców, inwestorów, naukowców, samorządowców, działaczy miejskich i wszystkich zainteresowanych, którzy poszukują danych o Poznaniu potrzebnych do pracy, rozwijania wiedzy lub po prostu dla przyjemności. Zastępuje wydawaną od wielu lat publikację nt. sytuacji społeczno-gospodarczej miasta w wersji papierowej."
Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Urzędu Miasta Poznania

Z informacji na stronie BaDaM wynika, że w 2017 r. liczba noclegów w poznańskich obiektach turystycznych, zwłaszcza w hotelach zwiększyła się do blisko 1,5 mln. Dla porównania w 2016 było to 1,39 mln - około 400 tys. z nich to goście zagraniczni. Z noclegów skorzystało prawie 900 tys. turystów, ale całkowita ich liczba szacowana jest nawet na około 1,8-2,3 mln. osób.

W Poznaniu z noclegów korzysta ponad 76% turystów krajowych, a nieco ponad 23% to turyści zagraniczni. Wśród nich większość przyjechała z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, ale coraz więcej odwiedzających przybywa z dalszych zakątków świata - m.in z USA, a nawet Izraela i Chin. Ciekawostką jest fakt, że blisko 500 tys. osób odwiedziło Poznań zaledwie na jeden dzień, nie korzystając z noclegów.

Miniony rok obfitował w duże wydarzenia, które zdecydowanie wpływają na atrakcyjność turystyczną miasta. Wśród nich warto wyróżnić akcję Poznań za pół ceny, Jarmark Świętojański, Dni Twierdzy Poznań czy Imieniny Ulicy Święty Marcin. Dodatkowe akcje, takie jak festiwale - chociażby Poznań Malta Festiwal, Ethno Port Festiwal oraz wydarzenia sportowe - w tym poznański maraton, z pewnością są argumentem do tego, aby Poznań odwiedzić. Dowodem na to, jest liczba odwiedzających wystawę "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst", którą zobaczyło około 118 tys. osób, z czego 2/3 to właśnie widzowie spoza Poznania. Łatwo założyć, że wydarzenia te nie są jedynym celem wizyty. Najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Poznaniu okazał się - bez zaskoczenia Stary Rynek, a zaraz po nim Katedra, Stary Browar oraz Malta.

Rozwój projektów turystycznych, takich jak Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu z Bramą Poznania ICHOT, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1918 czy Poznański Szlak Forteczny, promocje turystyki oraz tworzenie systemów takich jak "Poznański barometr turystyczny", czyli system gromadzenia danych dotyczących rozwoju turystyki na obszarze całej Metropolii Poznań pozwoliły stworzyć Bazę Danych Miejskich BadaM, w której znaleźć można więcej danych oraz informacji dotyczących życia Poznania.

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA