Jaka przyszłość czeka Stadion im. Szyca?

Autor: Filip Olczak, fot. FO, MR

Dwa tygodnie temu miasto Poznań stało się oficjalnym właścicielem stadionu im. Edmunda Szyca i przylegającego do niego terenu. Teraz czas na kolejny krok w zagospodarowaniu opuszczonego terenu przez miasto.

Stadion E. Szyca to obiekt historyczny, który powstał w 1929 roku. Trenowali na nim piłkarze z klubu Warta Poznań, ale ze względu na liczne wady konstrukcyjne stadion nie mógł być dalej użytkowany. Sytuacja zmieniła się w latach 50. ubiegłego wieku. Zmiany ustrojowe spowodowały zmianę nazwy stadionu z im. 22 lipca na im. Edmunda Szyca. Warta Poznań utraciła jednego ze sponsorów – HCP, który posiadał prawo do wieczystego użytkowania obiektu, którego później się zrzekł. Od tego czasu obiekt cały czas nadgryzany został zębem czasu.

Po długich negocjacjach, Miastu Poznań udało się odzyskać prawa do  terenu od użytkownika wieczystego. W czwartek, 9 sierpnia, odbędzie się oficjalne przekazanie działki na którym znajduje się stadion oraz terenów do niego należących, a zarządzać nimi będą Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Zabezpieczanie terenu (pozbycie się wysokich traw, posprzątania odpadów) wyniesie od 400 000 do 500 000 zł. Istotną sprawą, którą muszą zająć się także władze miasta to koczowiska bezdomnych, których na terenie stadionu jest wielu.

Co dalej ze stadionem?

Konkurs na inwestycję dzisiejszego nieużytku powinien zostać ogłoszony do końca tego roku. Mieszkańcy wyraźnie zaznaczyli, że nie reflektują żadnych zabudowań mieszkaniowych ani handlowo usługowych, a ich zdanie zostanie wzięte pod uwagę. Większość mieszkańców zaznacza małą ilość miejsc jak hale widowiskowe, a miasto ma takie inicjatywy na uwadze.

Są dwie opcje, nad którymi zastanawia się miasto, pierwszą opcją jest zajęcie działki po stadionie przez tereny zielone, drugą natomiast hala sportowo-widowiskowa. Ostateczna decyzja zostanie jednak podjęta dopiero po remoncie Hali Arena.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA