Porzucony dom oficera.

Autor: Michał Biedrowski foto Michał Biedrowski
REKLAMA

Pożar wybuchł około godziny w 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Obudziła mnie mama i od razu zadzwoniliśmy po straż - opowiada mieszkaniec jednego z sąsiednich bloków. Strażacy przyjechali szybko, ale ogień w tym czasie sięgał już koron drzew. Płomienie i snopy iskier nad Domem Oficera rozświetlały niebo. Z ogniem do rana walczyły jednostki straży zawodowej i ochotnicy z OSP w całej gminie.

Udało się uratować znaczną część obiektu, ale dach nad wielką halą koncertową uległ kompletnemu spaleniu. Runęła cała metalowa więźba dachowa nad pomieszczeniem mogącym pomieścić nawet półtora tysiąca widzów. Nadpalone są także pokoje obok. - Wiatr wiał w stronę jeziora i ta strona jest bardziej uszkodzona, straty są na pewno poważne.

Dom Oficera jest własnością prywatną, w ostatnich latach kilka razy przechodził z rąk do rąk. Obecnie należy do obywatela Wielkiej Brytanii polskiego pochodzenia. Stosunkowo niedawno wymieniono w nim dach, rozpoczęły się także przygotowania do większego remontu, ale na tym prace wstrzymano.

Dom Oficera to najbardziej charakterystyczny obiekt w leśnym miasteczku przypominający o jego wojskowej przeszłości. Okazała budowla powstała w latach 30. XX wieku, gdy Niemcy budowali bazę dla poligonu wojsk pancernych. Szkolili się nim oficerowie Wehrmachtu. Po wojnie bazę przejęli Rosjanie, którzy urządzili w Domu Oficera garnizonowe kasyno. Mieściły się tu kino, teatr, pokoje gościnne, restauracja. Stąd nadawała lokalna telewizja retransmitująca programy z Moskwy.

W pobliżu miało się mieścić zejście do podziemi oplatających ponoć całe miasto, jak głosi miejscowa legenda. W drugiej połowie lat 90. wykonano nawet próbne odkrywki przed Domem Oficera, jednak kilkunastometrowy wykop nie potwierdził tych rewelacji. Teraz po pożarze jednej z największych atrakcji miasta grozi zagłada...

Więcej na: www.facebook.pl/darkhun7er

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA