Jak dbać o sneakersy? 3 porady, o których musisz pamiętać

Autor: tel
Artykuł sponsorowany

Kochasz swoje sneakersy, ale kiedy na nie patrzysz, dostrzegasz, że nie są już tak piękne, jak wtedy, gdy wyciągałeś je z pudełka? A może niedawno wszedłeś w kałużę i teraz zastanawiasz się, w jaki sposób pozbyć się tego zacieku, który powstał na powierzchni Twoich ulubionych trampek? Mamy dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci w prawidłowej pielęgnacji sneakersów.

1. Nigdy nie pierz swoich sneakersów w pralce

Sneakersy i pralka to zdecydowanie nie najlepsze połączenie. Oczywiście, w sieci znajdzie się cały szereg osób, które twierdzą, że wyprały swoje buty i nic im się nie stało, jednak każdy producent wyraźnie zaznacza (m.in. na metce na języku czy też na samym pudełku), że pranie sneakersów to bardzo zły pomysł. Pranie butów w pralce może znacząco skrócić życie butów z kilku powodów.

Po pierwsze, proszek do prania i inne detergenty, a także wysoka temperatura wody wpływają niekorzystnie na kleje, które stosuje się podczas łączenia poszczególnych elementów buta. Jeżeli wypierzesz swoje sneakersy w pralce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozkleją się znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce, gdybyś tego nie zrobił. Co więcej, pranie butów w pralce może spowodować skurczenie się materiałowej cholewki oraz blaknięcie koloru. To chyba wystarczający powód, żeby nie czyścić swoich kicksów w ten sposób, prawda?

2. Przed czyszczeniem butów dobierz odpowiedni preparat piorący

Wielu z nas czyści swoje sneakersy tym, co ma pod ręką – proszkiem do prania, płynem do naczyń, żelem pod prysznicem. Serio! Takie sposoby mogą skończyć się tragicznie, a mianowicie szybką śmiercią Twoich ukochanych butów. Żeby zadbać o sneakersy jak należy, trzeba dobrać odpowiedni środek czyszczący do powierzchni, którą chcesz czyścić. Dowiedz się, z czego są Twoje buty – materiały tekstylne wymagają zupełnie innej pielęgnacji, niż buty ze skóry naturalnej lub ekologicznej.

3. Dbaj o swoje sneakersy na bieżąco

„E tam, to tylko maleńkie zabrudzenie”. Pomyślałeś tak kiedyś, patrząc na swoje sneakersy, usprawiedliwiając tym samym fakt, że nie chce Ci się ich czyścić właśnie dzisiaj? Koniecznie postaraj się zmienić swoje myślenie! Dlaczego? To bardzo proste. Jeżeli jakieś zabrudzenie pozostanie na Twoich butach dłużej, będzie znacznie trwalsze (może przeniknąć do wnętrza włókien materiału, z którego wykonano Twoje buty), a przez to znacznie trudniejsze do wyczyszczenia. Sytuacja stanie się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli na jednym zabrudzeniu pojawią się kolejne. Jeżeli na Twoich sneakersach będą powstawać kolejne warstwy plam, być może już nigdy ich nie doczyścisz.

ZAŁĄCZNIK
24a.jpg

Jak czyścić sneakersy? Krok po kroku

Jeżeli właśnie zabierasz się za czyszczenie swoich ulubionych kiksów, pamiętaj, żeby wyciągnąć z nich kładki oraz sznurowadła. Następnie delikatnie zmocz miejsca, na których widoczne są zabrudzenia. Użyj do tego miękkiej gąbki lub szmatki. Jeżeli opakowanie wybranego przez Ciebie środka czyszczącego nie mówi inaczej, nasącz miękką ściereczkę wybranym płynem lub łagodnym mydłem i pocieraj brudną powierzchnię buta, aż zauważysz satysfakcjonującą Cię poprawę. Opłucz umyte buty pod bieżącą wodą, a następie wysusz je ręcznikiem. Pozostaw buty do wyschnięcia, pamiętając, żeby nie kłaść ich bezpośrednio na kaloryferze, ani w plamie słońca – narażone na zbyt wysokie temperatury buty mogą blaknąć i zacząć się rozklejać.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA