Cenowy ranking polskich starówek. Jak wypadł Poznań i Stary Rynek?

Stary Rynek – obowiązkowy punkt wycieczki do Poznania. W niemal każdej polskiej miejscowości starówka jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych oraz miejscem życia miasta. Na wszystkich jednak znajdują się mieszkania, w których domownicy prowadzą codzienne życie. Która starówka w Polsce jest najdroższa i jak w rankingu wypada Poznań? Czy jest duża różnica między mieszkaniami w centrum i innymi dzielnicami Poznania?

Mieszkanie w centum miasta niewątpliwie ma swoje plusy – prestiż, zabytkowe uliczki, dobra komunikacja, bliskość kawiarni, restauracji, sklepów czy punktów rozrywkowych. Z drugiej jednak strony, wiąże się to także z hałasem, tłumem oraz… cenami odpowiadającymi turystycznym i historycznym miejscom.

Na szczycie cenowego rankingu starówek stworzonego przez urban.one. znalazła się Warszawa. W ubiegłym roku za mieszkanie w stolicy trzeba było zapłacić średnio ponad 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To ponad 4 tysiące więcej niż w innych częściach miasta.

Na drugim miejscu znalazł się Kraków, czyli najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów miasto, gdzie cena za metr kwadratowy na Rynku jest średnio o 54% wyższa niż średnia cena miejska.

Podium zamknęło Główne Miasto w Gdańsku, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 9,1 tysiąca złotych.

Jak w cenowym rankingu starówek przygotowanym przez urban.one wypadł Poznań? Wraz z Wrocławiem uplasował się za podium, jednak co ciekawe, to właśnie w stolicy Wielkopolski odnotowano najmniejszą różnicę między przeciętną ceną na starówce, a średnią miejską.

Za mieszkanie na Starym Rynku trzeba zapłacić ok. 6,7 tysięcy złotych za metr kwadratowy, natomiast średnia miejska wynosi około 5,9 tysiąca za metr kwadratowy.

W ścisłym centrum Poznania wciąż powstają nowe budynki, które łączone są z historyczną zabudową. To właśnie w nowoczesnych obiektach ceny za mieszkania są najwyższe. W ubiegłym roku za lokal w budynku przy ul. Wenecjańskiej 8 za metr kwadratowy kupujący zapłacił ponad 11,7 tys. złotych.

Co wpływa na wysokie ceny mieszkań na starówkach? Autorzy rankingu zwracają uwagę przede wszystkim na rangę obszaru, ale także na fakt, że to teren, gdzie trudno znaleźć wolny teren pod nową zabudowę przez co deweloperzy zwykle decydują się na rewitalizację często historycznych kamienic, przez co koszt inwestycji znacznie wzrasta. W kamienicach nie powstają wówczas zwykłe mieszkania, a luksusowe apartamenty.