Przemoc seksualna – gdzie w Poznaniu ofiary mogą uzyskać pomoc?

Osoby, które doświadczyły lub doświadczają przemocy potrzebują bezwzględnej pomocy drugiego człowieka. Pokrzywdzeni znajdą taką m. in. w Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej.

Miasto chce pomóc swoim mieszkańcomw sytuacjach kryzysowych, czyli takich w których nie potrafią się odnaleźć. Dotyczy to także przemocy seksualnej czy przemocy w rodzinie. Często bywa tak, że ofiara zwyczajnie zastanawia się czy może liczyć na wsparcie rodziny, w takich momentach może liczyć na telefon zaufania, pod który może zadzwonić.


W 2002 roku Miasto Poznań uruchomiło Punkt Interwencji Kryzysowej, gdzie udzielane jest wsparcie psychologiczne dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. Takimi sprawami również zajmują się organizacje pozarządowe, które pomagają podjąć odpowiednie kroki w danej sytuacji.

Procedura pierwszej opieki poszkodowanej osoby jest niezwykle ważna, a schemat działania i komisariaty przystosowane są do tego, osoby poszkodowane mogły składać zeznania w jak najbardziej komfortowych warunkach i w jak najkrótszym czasie. Ważne jest, aby telefon alarmowy był w krótkim czasie od całego zdarzenia – wówczas na miejsce zostanie wysłany patrol, który otrzymuje pierwsze zeznania. Natomiast po dłuższym czasie od dokonanego czynu osobie poszkodowanej wskazywany jest komisariat policji, na który ma się udać.

Gdy ofiarą jest kobieta, zostanie wskazana jej placówka, w której w danym momencie służbę pełni pani policjant. Rozmowa wstępna osoby pokrzywdzonej o tym co się wydarzyło jest nieunikniona, dzięki niej możliwe jest zlecenie darmowej obdukcji, by zabezpieczyć ślady i ustalić sprawcę. W przypadku złego stanu psychicznego zlecone zostaje również udanie się do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej.

Trauma i szok, których doświadczyła ofiara gwałtu nie pozwalają zwykle myśleć racjonalnie, a natychmiastowa reakcja policji z wielu względów nie jest możliwa. Na pomoc przychodzi PIK, czyli Punkt Informacji Kryzysowej czynny 7 dni w tygodniu, także w święta, całą dobę. Znajduje się przy ul. Niedziałkowskiego 30. 
Osoby telefonujące do PIK-u pod numer 61 835 48 66 zostaną zaproszone na krótkoterminową terapię psychologiczną lub skierowane zostaną do odpowiednich służb. W punkcie tym funkcjonuje całodobowa pomoc prawna, a podejście do każdego stanu osoby jest indywidualne.

Punkt Interwencji Kryzysowej nie jest jedynym miejscem, w którym można szukać pomocy psychologicznej w przypadku przestępstw seksualnych. Przy ul. Zeylanda 9/3 funkcjonuje Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem przy Fundacji “Dziecko w Centrum”. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 oraz w soboty od godz. 8.00 do 18.00. Uruchomiona została także infolinia, która działa od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 do 18.00 (tel. 786 160 100). Ofiara przestępstwa potrzebująca wsparcia psychologicznego, czy też prawnego, może zgłosić się do osoby pierwszego kontaktu, która udzieli jej niezbędnego wsparcia.