O reformie sądownictwa z Frankiem Sterczewskim - rozmowa z organizatorem poznańskiej akcji Łańcuch Światła

Autor: Filip Olczak vid. Mikołaj Rój

Od dłuższego czasu obserwujemy reformę sądownictwa, której zmiany wchodzące w życie mogą okazać się niepokojące dla znacznej części obywateli. Reforma ta zmienia m.in. wiek emerytalny sędziów do 65. roku życia, co powoduje odejście co trzeciego sędziego z Sądu Najwyższego. Nasz gość – Franek Sterczewski, organizator Łańcucha Światła, wypowiedział się na temat reformy w studiu portalu codziennypoznan.pl.

„Punktem spornym jest to, że ta nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła 3 kwietnia ale zaczęła działać 3 lipca, określa wiek emerytalny tych sędziów, skraca go z 70 do 65 roku życia i w ogóle oni są nie ważni, mają iść na emeryturę nie przychodzić do sądu”
Franek Sterczewski


Liczne protesty i manifestacje w obronie Konstytucji odbywające się w wielu miastach Polski nie przeszły bez echa. Jednym oraz bardzo ważnym protestem był ten, który odbył się właśnie z inicjatywy Franka na placu Wolności.„Kluczem do sukcesu naszej inicjatywy jest to, że to jest niezależne i oddolne. Teraz na pl. Wolności było od 2 000 do 3 000 osób, w zeszłym roku było nas 18 000 pod Areną, także to były największe protesty w Poznaniu od 30 lat.”
Franek Sterczewski


Na Łańcuchu Światła następuje zamiana ról, bowiem to politycy zasiadają na widowni i słuchają czego chcą obywatele, a osoby biorące udział w proteście mają szanse wypowiedzieć się publicznie, co myślą o reformie lub co należałoby zmienić

„Zawsze jak organizujemy Łańcuch Światła to zawsze jacyś politycy dzwonią i pytają się czy mogą wystąpić, czy to politycy poznańscy czy ogólnopolscy. My mówimy, że głos mają tylko obywatele, czyli osoby, które na co dzień nie mają dostępu do mediów, nie mają rozgłosu czy kontaktu z ludźmi […]”
Franek Sterczewski


Więcej informacji zawartych jest w materiale video, w którym Franek Sterczewski opowiedział o inicjatywie, jaką jest Łańcuch Światła i reformie sądownictwa.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA