Nowe karetki dla pogotowia i sprzęt dla policji z Wielkopolski

W piątek odbyło się symboliczne przekazanie nowych ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz specjalistycznego sprzętu dla wielkopolskiej policji. Władze samorządowe podkreślały ogromną rolę, jaką odpowiednie wyposażenie odgrywa w pełnieniu służby oraz ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców.

Symboliczne przekazanie kluczyków do pięciu nowych ambulansów odbyło się przed Urzędem Marszałkowskim. Pojazdy są już używane przez wielkopolskich ratowników od pewnego czasu.

Tegoroczne Mercedesy Benz Sprinter typu C będą służyć ratownikom i mieszkańcom w różnych rejonach województwa. Trzy z nich, z częściowym wyposażeniem służą do wezwań w powiecie poznańskim, w Buku, Ludwikowie i Stęszewie. Dwa pozostałe, także częściowo wyposażone służą do transportu medycznego i stacjonują przy ul. Rycerskiej w Poznaniu.

W nowych ambulansach zadbano o dodatkowe oświetlenie w przednich reflektorach, dzięki czemu pojazdy są bardziej widoczne podczas jazdy alarmowej. Wyposażone są w nowoczesne nosze główne, które usprawnią pracę ratowników i zapewnią większy komfort chorym.

Nowe pojazdy to koszt około 2 milionów złotych, a dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wyniosło ponad 1,5 miliona złotych.

Nowy sprzęt trafił także do policjantów, którym wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann przekazał przed Urzędem Wojewódzkim dwie przyczepy ze specjalistycznym sprzętem do obsługi logistycznej sytuacji kryzysowych i zdarzeń nadzwyczajnych.

Znalazły się tam m.in. namioty pneumatyczne z agregatami prądotwórczymi i oświetleniem, nagrzewnice, agregaty prądotwórcze, kompresory do namiotów, a także urządzenia techniczne zapewniające łączność oraz wyposażenie logistyczne, takie jak łóżka polowe i kuchenki gazowe.

Podczas symbolicznego przekazania sprzętu Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, podkreślano, jak ważną rolę w niesieniu pomocy i pełnieniu służby przez funkcjonariuszy pełni odpowiedni i nowoczesny sprzęt. Dzięki wyszkoleniu policjantów i zabezpieczeniu logistycznemu, o wiele sprawniej i lepiej można przeprowadzać akcje w przypadku nagłych zdarzeń takich jak np. wybuch w kamienicy na Dębcu czy wybuch gazociągu w Murowanej Goślinie.