"Akcja: Powstanie" - zebrano około 400 pamiątek z czasów Powstania Wielkopolskiego

Autor: AK fot. CYRYL

Pracownia Digitalizacyjna CYRYL Wydawnictwa Miejskiego Posnania zakończyła społeczną akcję „Powstanie”, w czasie której zbierano dotąd niepublikowane pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim.

Akcja odbywała się w 12 miastach w Wielkopolsce, w tym także w Poznaniu. Zbierane były pamiątki związane przede wszystkim z Powstaniem Wielkopolskim, które do tej pory nie były nigdzie opublikowane. To jeden z elementów obchodów przypadającej w tym roku setnej rocznicy Powstania. Zbiórka objęła również z okresu I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Jak informuje Wydawnictwo Miejskie Posnania, udało się zebrać około 400 materiałów archiwalnych, z których największą część stanowią fotografie. Wielkopolanie podzielili się także odznaczeniami i książeczkami wojskowymi.

Teraz, zbiory będą opracowywane do cyfrowej kolekcji powstańczej, natomiast we wrześniu rozpoczną się obrady jury, które wybierze najbardziej wartościowe pamiątki, których właściciele otrzymają nagrody.

Wielkoformatowa wystawa plenerowa z nagrodzonymi i wyróżnionymi pamiątkami zostanie zaprezentowana w grudniu, w centrum Poznania. W 2019 roku, wystawa będzie prezentowana w innych miastach Wielkopolski, które uczestniczyły w akcji.

Od grudnia będzie także możliwe oglądanie pamiątek w Wirtualnym Muzeum Poznania CYRYL.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA