Studenci Politechniki Poznańskiej zaprezentowali nowy bolid na międzynarodowe zawody Formula Student

Autor: Filip Olczak, vid. Mikołaj Rój
REKLAMA

Zespół Wyścigowy Politechniki Poznańskiej PUT Motorsport zaprezentował nowy bolid "Maria", który startować będzie w zawodach Formula Student. W Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej ukazali nowe technologie jakie zestawiono z poprzednim modelem bolidu jakim był „Cybina".

Międzynarodowe zawody Formula Student opierają się na konkurencjach statycznych, gdzie ocenia się ogólny koncept pojazdu, koszty ogólne decydujące dla wielu czynników oraz konkurencjach dynamicznych, czyli na ocenie przyspieszenia, pokonywaniu toru w kształcie cyfry „8” i wytrzymałości bolidu. Wisienką na torcie w obliczu samych wyzwań konstruktorskich jest praca sztabu ludzi, pozyskiwanie sponsorów oraz marketing.

„Maria” jest efektem kolaboracji 8 wydziałów, połączeniem i zamiłowaniem przyszłych inżynierów oraz kunsztem różnych dziedzin nauk jak fizyka i matematyka.

Zaprezentowany bolid "Maria" charakteryzuje się przede wszystkim znaczącym obniżeniem masy, bo aż o 10 kilogramów w stosunku do jej poprzedniczki oraz wykorzystaniem najnowszych technologii i materiałów jakimi są włókno węglowe oraz tytan.

Polepszono również właściwości aerodynamiczne, co jest bardzo ważnym elementem w wyjściach z zakrętów gdzie prędkość jest znacznie mniejsza. Usprawniono zawieszenie w celu zmniejszenia bezwładności pojazdu i na nowo zaprojektowano układy elektroniki. 


W tym roku poznańscy studenci wybierają się na cztery konkurencje zawodów, a najbardziej prestiżowe z nich będą odbywać się na takich torach jak Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii oraz Hockenheimring w Niemczech.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA