“Nie dla nienawiści” – prezydent Poznania wziął udział w międzynarodowym seminarium poświęconym problemowi nietolerancji

Podczas międzynarodowego seminarium „NIE dla NIEnawiści: Miasta wobec uprzedzeń etnicznych i religijnych”, która odbyła się w Warszawie, prezydent Jacek Jaśkowiak mówił o rozwiązaniach i praktykach, jakie wprowadzono w Poznaniu przy walce z nietolerancją.

Spotkanie organizowane było przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa i American Jewish Committee Central Europe.

Przedstawiciele polskich miast, organizacji międzynarodowych, mniejszości narodowych i religijnych w Polsce, a także organizacji pozarządowych wymieniali się doświadczeniami związanymi z przeciwdziałaniem ksenofobii i antysemityzmowi.

Prezydent Poznania podkreślał, jak ważne jest, by tolerancji uczyć od najmłodszych lat i jak najwcześniej reagować na wszelkie przejawy nienawiści. Jacek Jaśkowiak zwrócił także uwagę na sposób, w jaki prowadzi się działania na rzecz walki z nietolerancją.

„W Poznaniu staramy się działać m.in. poprzez kulturę czy sport, które potrafią świetnie integrować, a przez to promować i rozwijać tolerancję. Ale trzeba sobie powiedzieć wyraźnie – kluczowa jest edukacja”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

W stolicy Wielkopolski dofinansowywane są lekcje związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji w szkołach. Do programu zakwalifikowano 37 poznańskich placówek, choć chętnych było dwa razy więcej. Z budżetu miejskiego na zajęcia przeznaczono 200 tysięcy złotych.

Podczas konferencji przypomniano także poznańską kampanię „My Poznań 36,6”, która była szeroko komentowana w całym kraju. Zwraca ona uwagę na fakt, że wszyscy są wobec siebie równi i każdy ma prawo do szacunku.

W Poznaniu działa także pełnomocnik prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom, a miasto było inicjatorem samorządowej Sieci dla Równości i przyjęło Kartę Różnorodności.

Prezydent miasta podkreślał także współpracę władz z policją i strażą miejską, a także kościołami i związkami wyznaniowymi.