Dni Piątkowa 2018 – tradycyjnie i eksperymentalnie

Autor: Artur Bartkowiak foto Artur Bartkowiak
REKLAMA

Piątkowym koncertem bluesowo - rockowym w domu kultury "Dąbrówka" rozpoczęły się tegoroczne obchody Dni Piątkowa. Na scenie wystąpił Chuc Frazier, amerykański artysta - gitarzysta, wokalista, kompozytor i showman wraz z Brick House – poznańskim zespołem bluesowym. Współpraca między muzykami zaowocowała pełnymi energii, żywiołowymi  utworami, które nawiązywały do bluesowych lat sześćdziesiątych, ale miały świeże, współczesne brzmienie. Jak zaznaczył dyrektor Piotr Starzyński, dyrektor Piątkowskiego Centrum Kultury „Dąbrówka”, koncert był eksperymentalny – ze względu na włączenie piątkowego wydarzenia do obchodów Dni Piątkowa, które do tej pory trwały tylko jeden dzień, a ponadto – ze względu na charakter koncertu – wprowadzenie niepopowej muzyki do święta dzielnicy. Czy ten „eksperyment” będzie kontynuowany w kolejnych latach – czas pokaże. Liczni widzowie, którzy przyszli na koncert Chuca Frazier’a i Brick House w „Dąbrówce” na pewno nie mieli być nic przeciwko.

Po piątkowym „eksperymencie”, sobota przebiegła już według sprawdzonego od lat scenariusza. Na dzieci czekała darmowa wata cukrowa, dmuchane zamki, szkółka piłkarska, a także gry, zabawy i konkursy przygotowane przez animatorów oraz partnerów Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jeden z nich – telewizja kablowa East&West przygotowała konkurs, w którym do wygrania był 58-calowy telewizor. Organizatorzy sprawdzili także jak dużo mieszkańcy wiedzą o swojej dzielnicy. Pytania konkursowe nie należały do najłatwiejszych, jak choćby to o datę powstania symbolu dzielnicy – wież RTV czy liczbę wieżowców. Ci, którzy w sobotę przyszli na boisko na osiedlu Jana III Sobieskiego mogli także skorzystać z darmowych badań.

Dni Piątkowa były także świetną okazją, by oznakować swój rower. Policjanci z komisariatu Poznań – Północ zachęcali do zabezpieczenia swojego roweru właśnie w ten sposób. Sama procedura trwa tylko kilka minut, a w razie utraty dwóch kółek, znacznie zwiększają szanse na jego odnalezienie. Policjanci przekonywali także, że oznakowanie roweru to także działanie prewencyjne – takie rowery dużo rzadziej „znikają”.

Mieszkańcy Piątkowa, prócz zabawy, mogli też wspomóc zbiórkę pieniędzy dla Dariusza Głogowskiego – „Króla Pomylonej Bajki”, który kilka lat temu uległ wypadkowi i potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Także Drużyna Szpiku podczas festynu zaznaczyła swoją obecność i przeprowadziła akcję informacyjną.

Przez całe popołudnie na scenie prezentowały się zespoły muzyczne i lokalne szkoły tańca (Szkoła Disco Fox, Szkoła Ruchu i Tańca „Kontrast” . Iluzjonistka Michelle, uczestniczka programu „Mam talent” oczarowała widzów – zarówno tych młodszych, jak i tych starszych, swoim pokazem. Nie zabrakło nawet wyciągania królika z kapelusza.

Wiele pozytywnych emocji wzbudził spektakl „Na straganie”, przygotowany przez Klub Seniora Hetman. Duże wrażenie zrobiły stroje seniorów, przygotowane przez nich samodzielnie. Prócz nich na scenie zobaczyć było można także zespół Alpaka Band oraz Mamma Mia Show.

Przed piątkowską publicznością wystąpił też Marcin Daniec, którego występ przyciągnął prawdziwe tłumy mieszkańców. Nawet chwilowe opady deszczu podczas występu kabareciarza nie popsuły humoru widzom.

Gwiazdą wieczoru był zespół Loka.  Artyści wykonali swoje największe przeboje, takie jak „Prawdziwe powietrze” „D.N.A”, „Na przekór”, „Oczy miasta”. Nie zabrakło także starszych utworów, które sięgają swoimi korzeniami czasów „Rotary”.

Tradycyjnie Dni Piątkowa zakończyły się pokazem sztucznych ogni.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA