Duże prace archeologiczne z udziałem naukowców z UAM wokół Jeziora Lednickiego. Odnaleziono już ponad 600 zabytków

Autor: AK fot. poglądowa
REKLAMA

Na niemal 40 metrach kwadratowych powierzchni wokół Jeziora Lednickiego od marca prowadzone są duże prace archeologiczne. Do tej pory udało się odkryć ponad 600 zabytków. W pracach badawczych udział biorą m.in. naukowcy z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu.

Na prace zdecydowano się z kilku powodów. Po pierwsze, jest to teren sąsiadujący z Ostrowem Lednickim, gdzie znajdują się najstarsze do tej pory relikty architektoniczne związane z początkami państwa polskiego. Ma to wpływ na drugi powód, czyli fakt, że w tym rejonie od lat bardzo aktywni są "poszukiwacze skarbów", którzy działają nielegalnie.

Problemem jest także działalność rolnicza, ponieważ maszyny coraz głębiej ingerują w ziemię.

Badania rozpoczęły się w marcu tego roku i potrwają kilka lat. Już teraz udało się odkryć ponad 600 zabytków, z których największa grupę stanowią monety, także średniowieczne. Znaleziono również m.in. guziki, metalowe okucia, ołowiane kule muszkietowe i kabłączki skroniowe.

W badania zaangażowali się także naukowcy z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu. Dzięki temu, zabytki są na bieżąco inwentaryzowane w zaawansowanej bazie komputerowej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA