Ruszył Jarmark Świętojański

Autor: kl foto MC wikipedia
REKLAMA

Dziś dokładnie o 12:00 na Starym Rynku rozpoczął się coroczny Jarmark Świętojański. W tym roku oprócz tradycyjnej wystawy antyków można także spotkać bogatą ofertę kupców oraz twórców rękodzieła. W przyszłą niedzielę na odbędzie się na Starym Rynku czwarta i ostatnia odsłona "Gotuj się na nowości" .

Tradycja jarmarków wywodzi się z XVI i XVII wieku, kiedy to nastąpił największy rozkwit handlu jarmarcznego w Poznaniu. Na Rynek ściągali wtedy kupcy z różnych, często bardzo odległych, krajów europejskich. Największy jarmark odbywał się w okolicach 24 czerwca, na dzień Świętego Jana i przedmiotem handlu było wtedy głównie zboże i wełna.

Po załamaniu się handlu tymi artykułami jarmarki mocno podupadły, zwłaszcza w początkach XVIII wieku. Wznowione w 1780 za sprawą Komisji Dobrego Porządku. Wiek XIX sprawił, że jarmarki zyskały także funkcję towarzyską i stały się czasem spotkań wielkopolskiego ziemiaństwa. Wyprawiano wtedy liczne bale, przyjeżdżały teatry i tancerze.

Współcześnie tradycja została wznowiona w 1975 z inicjatywy prezydenta Andrzeja Wituskiego i powiązana czasowo z organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Królował podówczas handel państwowy - nabywać można było deficytowe towary, nieobecne na półkach sklepów w zwykłe dni. Obecnie jarmark jest areną handlu rękodziełem, jedzeniem regionalnym i antykami. Towarzyszą mu liczne festiwale i występy kulturalne, głównie muzyczne. Jest jednym z magnesów, przyciągających turystów.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA