Kolej Metropolitalna rusza w niedzielę

Autor: AK fot. UMP

Od niedzieli, 10 czerwca, od godziny 10:00 swoją działalność rozpocznie Poznańska Kolej Metropolitalna. Na początek zostaną uruchomione cztery trasy, choć docelowo ma być ich dziewięć. Dzięki nim, już od jutra mieszkańcy na trasach z Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca będą mogli szybciej dostać się m.in. do Poznania.

Celem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest zachęcenie mieszkańców Metropolii Poznań do korzystania z możliwości podróżowania pociągiem, a tym samym zmniejszenie ruchu samochodowego, szczególnie w Poznaniu. Wpłynie to nie tylko na zmniejszenie korków w mieście, ale także na poprawę jakości powietrza.

Dzięki PKM pasażerowie będą mogli w szybki i komfortowy sposób dostać się do miejscowości na poszczególnych trasach.

Jak zauważają inicjatorzy i organizatorzy PKM, szczególnie zachęcający jest czas podróży koleją, zwłaszcza w godzinach szczytu. Z ich wyliczeń wynika, że podróż pociągiem skraca czas poświęcony na dojazd nawet trzykrotnie.

"Czas dojazdu pociągiem z Nowego Tomyśla na stację Poznań Główny, to 47 minut. Ten sam odcinek przejechany samochodem zajmie prawie dwa razy dłużej - ok 1,5 godziny. Dobrym przykładem może też być nieco krótsza trasa: Palędzie - Poznań Główny. Pociągiem pokonanie tej trasy zajmie 17 minut, a samochodem, w godzinach szczytu, około 50 minut, czyli trzy razy dłużej. Także z Lubonia łatwiej i szybciej będzie można się dostać koleją - 8 minut, niż samochodem - 34 minuty."
Urząd Miasta Poznania

Pociągi w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mają kursować częściej niż obecne połączenia, szczególnie w godzinach szczytów komunikacyjnych. Rano i w godzinach popołudniowych odjazdy zaplanowano co pół godziny, a w pozostałym czasie co godzinę. Dzięki temu, zwiększy się także komfort podróży, ponieważ łatwiej będzie dostosować dojazd czy powrót z pracy do godziny odjazdu pociągu, a także pozwoli na obsługę większej ilości pasażerów na przestrzeni np. dwóch godzin.

Poznańska Kolej Metropolitalna obejmuje gminy oraz miejscowości, które położone są w promieniu ok. 50 km od Poznania. Stacjami końcowymi są: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Szamotuły, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

W niedzielę uruchomione zostaną cztery pierwsze trasy - do Nowego Tomyśla, Jarocina, Wągrowca i Grodziska Wielkopolskiego.

W ramach PKM rozbudowywana i modernizowana jest także infrastruktura kolejowa, a prace obejmują m.in. remonty i modernizacje stacji kolejowych, peronów i budowy węzłów przesiadkowych.

Pozostałe pięć linii,  do Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł zostanie uruchomionych w ramach drugiego etapu realizacji programu, czyli w latach 2019-2021.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA