Poznańska Kolej Metropolitalna startuje już za nieco ponad dwa tygodnie

Autor: AK fot. UMP

Już za nieco ponad dwa tygodnie ruszą pierwsze cztery trasy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Docelowo, do 2021 roku ma być ich dziewięć. Na Dworcu Letnim odbyła się dziś oficjalna inauguracja projektu.

Kolej ma zachęcić mieszkańców Metropolii Poznań do przesiadki z samochodów na kolej. PKM ma zapewnić im szybki i komfortowy przejazd między miejscowościami w województwie, w tym także dogodny dojazd do Poznania.

W godzinach szczytu, pociągi kursować będą z częstotliwością co 30 minut. 10 czerwca uruchomione zostaną pierwsze cztery trasy, natomiast do 2021 PKM ma funkcjonować w całości, na dziewięciu trasach.

„Chcemy namówić wszystkich mieszkańców i przyjeżdżających, by korzystali z tego rodzaju transportu. 10 czerwca będą z radością patrzył jak pociągi z przepięknym logo Poznańskich Kolei Metropolitalnych, będą przemieszczać się pomiędzy gminami, powiatami i Poznaniem”
Jan Grabkowski, starosta Powiatu Poznańskiego


Na terenie metropolii powstanie 55 węzłów przesiadkowych i 63 parkingi na ok. 4,5 samochodów i niemal 2 tysiące rowerów.

Finansowanie projektu podzielono pomiędzy Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań, Powiat Poznański, Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz gminy i powiaty położone wzdłuż linii kolejowych objętych programem.

Najwięcej, bo aż ok. 50 milionów złotych przeznacza na ten cel samorząd Województwa Wielkopolskiego. Miasto Poznań wyda 3 miliony złotych.

Obszar, jaki obejmuje Poznańska Kolej Metropolitalna to ok. 50 km od Poznania i jest wyznaczany przez stacje końcowe: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Szamotuły, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września

Pierwsze cztery trasy będą kursować na trasach:

- Poznań - Nowy Tomyśl
- Poznan - Jarocin
- Poznań - Wągrowiec
- Poznań - Grodzisk Wielkopolski

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA