Noc Muzeów już w sobotę

Autor: kl

W najbliższą sobotę, 19 maja, odbędzie się XV edycja Nocy Muzeów. W tym roku będzie naprawdę wyjątkowa. Silent Disco w Muzeum Narodowym, zwiedzanie w ciemnościach poznańskiej katedry, seanse filmowe w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Te i wiele innych, niecodziennych atrakcji będzie odbędzie się w Poznaniu.

Z roku na rok Noc Muzeów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zeszłym roku wzięło w niej udział ponad 70 tys. osób. W tym roku odwiedzający będą mogli zarówno obejrzeć wystawy, jak i wziąć udział w zaskakujących wydarzeniach. Noc Muzeów zrzesza środowisko działaczy na rzecz kultury i historii w całym Poznaniu.

To ogromne przedsięwzięcie. Z roku na rok dołączają nowe jednostki, które chcą zaprezentować swoją ofertę właśnie w ten sposób
 mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

 - Jest to doskonała okazja, by zobaczyć, jak żyje Poznań nocą, co się tutaj dzieje. Szczególnie do udziału zachęcam seniorów naszego miasta, którzy póki co stanowią najmniejszą część odwiedzających. Warto ich zachęcić, bo wiele ciekawych rzeczy jest do obejrzenia.

Na odwiedzających czeka siedem ścieżek. "Ścieżka Muzeum Utraconego" skupia się na pokazach filmowych w Muzeum Narodowym, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie, a także Muzeum Zamku w Gołuchowie. Uroczysta inauguracja imprez filmowych odbędzie się w Bramie Poznania. "Ścieżka z dzieciakami" koncentruje się na rodzinnej zabawie, czyli spacerach, quizach oraz warsztatach. Te atrakcje dostępne będą w Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym i Muzeum Etnograficznym.

Tematem przewodnim jednego ze szlaków będzie wątek kobiecy. Olga Boznańska, Maria Nicz-Borowiakowa, Magda Umer i Joanna Szczepkowska to nazwiska, które z pewnością powinny zachęcić do tej wędrówki. Z kolei Silent Disco w Muzeum Narodowym to jedna z najbardziej zaskakujących propozycji i zarazem następna ścieżka, którą można podążać po Poznaniu.

To nie koniec atrakcji w Muzeum Narodowym. Podczas spaceru z przewodnikiem będzie można podążać śladem rodu Raczyńskich, a zbiory malarstwa z kolekcji Atanazego i Edwarda Raczyńskich dostępne będą w głównym gmachu muzeum. Także Biblioteka Raczyńskich po raz kolejny zaskoczy uczestników muzealnej nocy. Jak radzili sobie ludzie bez vlogów o gotowaniu i przepisów w internecie? Wiele eksponatów (w tym książki kucharskie z XIX wieku) będzie dostępnych w gmachu biblioteki.   

W Noc Muzeów wpisuje się w tym roku kilka innych wydarzeń, takich jak trwający właśnie Poznań Design Festiwal, podróżniczy festiwal Gateway, czy konkurs okładek płytowych, który będzie miał swój wernisaż w sobotnią noc. W tym czasie także swoją premierę będzie miała Galeria Plakatu, która ukaże odwiedzającym lata PRL-u. Cały Poznań zrzesza się w dobrej inicjatywie, która ułatwia dostęp do kultury.
mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli przygotuje pokazy broni. W Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 pojawi się grupa rekonstrukcyjna. Brama Poznania i Trakt Królewsko-Cesarski podczas Nocy Muzeów przygotowały wycieczkę do nieoświetlonej katedry. Uczestnicy otrzymają latarki i z ich pomocą zwiedzą budynek. W tym roku po raz pierwszy do akcji dołączyło Muzeum Farmacji, które pokaże ekspozycje na temat aptek z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum Archeologiczne zaprezentuje przed odwiedzającymi tajniki życia w starożytnej Mezopotamii.

Aby ułatwić poznaniakom przemieszczanie się pomiędzy atrakcjami, uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa M w godzinach 17:00-24:00. Kursy historycznym taborem rozpoczynać się będą w zajezdni Madalińskiego.

Rozkład jazdy tramwaju M:
http://www.nocmuzeow.poznan.pl/blog/2018/05/11/tramwaj-na-noc-muzeow-2018/

Więcej informacji  i cały program dostępny na stronie:
http://www.nocmuzeow.poznan.pl/

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA