Jak bieganie wpływa na stan zdrowia?

Autor: kl
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Poznaniacy uwielbiają biegać. Codziennie na drogach naszego miasta spotkać można mnóstwo osób uprawiających ten sport, a także poznańskie maratony przyciągają wielkie liczby biegaczy. Jaki jest jednak wpływ biegania na zdrowie i czy na pewno jest to w pełni bezpieczny sport?

Dlaczego uważa się, że bieganie jest zdrowie?

Od lat wszyscy jesteśmy wręcz bombardowani informacjami, o tym, że aktywność fizyczna jest zdrowa i bardzo ważna. Naukowcy zalecają umiarkowaną aktywność fizyczną wykonywaną niemal codziennie. Uprawianie sportu biegowego ma zaś przynieść szereg korzyści zdrowotnych, takich jak:

 •         Poprawę zdrowia psychicznego. Regularna aktywność fizyczna może łagodzić napięcie, lęk, depresję oraz gniew, a także sprzyja zachowaniu dobrych relacji interpersonalnych.
 •         Zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na choroby układu krążenia. Badania jasno wykazują, że osoby dorosłe, które w wolnym czasie oglądają telewizję, znacznie częściej chorują na przewlekłe i poważne choroby związane z układem krążenia niż te, które odpoczywają poprzez bieganie.
 •         Bieganie może obniżyć ciśnienie krwi, a także zwiększyć poziom dobrego cholesterolu.
 •         Bieganie potrafi wydłużyć czas życia nawet o kilka lat.
 •         Utrzymanie odpowiedniej wagi.
 •         Zachowanie zdrowszego, młodszego wyglądu, a także zwiększenie pewności siebie.
 •         Zmniejszenie problemów z bezsennością.
 •         Wspomaganie dobrego nastroju i zachowanie optymistycznego podejścia do życia.
 •         Zwiększenie siły mięśni, co poprawia wyniki osiągane podczas uprawiania innych sportów.
 •         Zmniejszone ryzyko udaru mózgu.
 •         Pomoc w walce z nałogami, bieganie jest zalecane np. osobom, które rzucają palenie.

Czy bieganie może negatywnie wpływać na zdrowie?

Bieganie przynosi wiele korzyści, jednak wyłącznie pod warunkiem, że jest ono rozsądne. Potencjalnie każda aktywność fizyczna wiąże się z ryzykiem np. doznania kontuzji. Przed rozpoczęciem intensywnych treningów warto więc skorzystać z porady lekarza, a także zapewnić sobie odpowiedni sprzęt. Przykładowo, wybór odpowiedniego obuwia może znacznie zmniejszyć ryzyko urazu. Warto więc kupić wysokiej jakości buty biegowe. W razie chwilowego braku gotówki można zaś skorzystać z pomocy Matchbanker, czyli najwyższej jakości porównywarki pożyczkowej, dzięki której w kilka chwil można zyskać środku np. na inwestycję w sprzęt biegowy.

Prowadzenie regularnych badań lekarskich oraz używanie odpowiedniej jakości sprzętu biegowego jest ważne. Należy jednak pamiętać o zasadzie „co za dużo, to niezdrowo”, ponieważ nadmierna aktywność biegowa może prowadzić do:

 •         Zwiększenia ryzyka zapadnięcia na… choroby serca. O ile umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko problemów z układem krwionośnym, o tyle wiele badań wskazuje, że nadmierny wysiłek fizyczny może mieć bardzo szkodliwy wpływ na serce.
 •         Poważnych i przewlekłych urazów mechanicznych, takich jak kontuzje stóp, kolan.
 •         Przewlekłego bólu pleców.

Co tak naprawdę oznacza „umiarkowana aktywność fizyczna”?

Brak aktywności fizycznej oraz nadmierna aktywność fizyczna mają niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Optymalna jest zaś wartość pośrednia, czyli tzw. umiarkowana aktywność. Niestety trudno jest jednoznacznie określić, jaka częstotliwość ćwiczeń jest optymalna. Dużo zależy od wieku, stanu zdrowia oraz stażu w treningach.

Naukowcy zalecają więc, aby każdy biegacz wsłuchiwał się w sygnały od swojego ciała i sam dawkował sobie ćwiczenia o odpowiedniej intensywności.

Z drugiej jednak strony, przeprowadzone dotąd badania dają pewne konkrety, pod względem tego, co można uznać za umiarkowaną aktywność fizyczną. Często można się spotkać np. z opiniami, iż dobry trening powinien trwać, co najmniej 15 minut, a maksymalnie jedną godzinę i powinien się odbywać maksymalnie pięć razy w tygodniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
 • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA