Szkoła na Umultowie rośnie w oczach

Autor: kl
REKLAMA

Już we wrześniu dzieci z północy Poznania będą uczyć się w nowym Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 9 na Umultowie. Budowa zbliża się ku końcowi. Rozpoczęły się już prace wykończeniowe i roboty na zewnątrz budynku. 

Budowa szkoły i przedszkola w północnej części miasta to jedna z najważniejszych inwestycji oświatowych ostatnich lat. U zbiegu ulic Umultowskiej, Ślazowej i Zagajnikowej działać będą 24 oddziały szkoły podstawowej i 6 oddziałów przedszkolnych. Budynek będzie w stanie pomieścić około 700 dzieci. Inwestycja pozwoli odciążyć szkoły na Piątkowie i Naramowicach, które dziś są przepełnione.

To największa inwestycja oświatowa w tej kadencji samorządu . Przestrzeń szkoły i przedszkola jest bardzo przyjazna i nowoczesna. Skorzystają na tym nie tylko uczniowie, ale też mieszkańcy, którzy zyskają lokalne centrum kultury i rekreacji. Mam nadzieję, że powstanie zespołu pociągnie za sobą kolejne inwestycje w tym rejonie.
mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Budowa zespołu rozpoczęła się w maju 2017 roku i zakończy się przed początkiem nowego roku szkolnego. Obiekt jest przyjazny środowisku (m.in. dzięki energooszczędnemu oświetleniu, instalacji solarnej i wentylacji z odzyskiem ciepła) oraz w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W trzykondygnacyjnym budynku zespołu znajdą się 24 sale lekcyjne oraz 6 oddziałów przedszkolnych (sale do zajęć z łazienkami). Do tego dochodzi świetlica, biblioteka, czytelnia oraz przestronny hol z łącznikiem. Uczniowie będą też mieli do swojej dyspozycji nowoczesną salę gimnastyczną oraz wielofunkcyjne boisko, bieżnię ze skocznią, boisko do piłki nożnej i plac zabaw. Przed budynkiem zaplanowano 55 miejsc parkingowych, w tym3 dla osób z niepełnosprawnościami.

Prace główne już się zakończyły, trwają prace wykończeniowe. Niedługo będziemy wyposażać szkołę. Rozpoczęły się już roboty na zewnątrz budynku. Po zakończeniu budowy parkingu, rozpoczniemy sadzenie drzew 
 tłumaczy Jaromir Weigel, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich

Dojazd do szkoły prowadzić będzie od strony Zagajnikowej i Ślazowej (przy tej drugiej znajdzie się parking dla samochodów). Odcinek ulicy Umultowskiej, na wysokości nowej placówki, jeszcze w tym roku zostanie utwardzony. Powstanie też chodnik, który umożliwi dzieciom wygodne i bezpieczne dojście do szkoły. Do nowego zespołu będzie też można dojechać komunikacją miejską.

Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów. Będzie też połącznie autobusowe pomiędzy Moraskiem, Umultowem i Radojewem
wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

Z nowej inwestycji bardzo cieszą się okoliczni mieszkańcy. Jak zauważają, placówka oświatowa w tym rejonie jest naprawdę bardzo potrzebna.

- To druga szkoła w poznaniu wybudowana po 1989 roku. Walczyliśmy o nią bardzo długo, bo aż kilkanaście lat - mówi Rafał Sobczak z Rady Osiedla Umultowo. -  Dotąd, dzieci z Moraska, Radojewa i Umultowa uczęszczały do przedszkoli i szkół, które znajdują się głównie po południowej stronie torów kolejowych. Teraz od najmłodszych lat będą uczyć się i rozwijać w pięknym zespole, który powstanie po północnej stronie torów.  

Zespół szkolno - przedszkolny na Umultowie to największa, lecz nie jedyna inwestycja oświatowa w północnym rejonie Poznania. Dużo dzieje się także na Naramowicach.

- Równolegle rozbudowujemy szkołę na Sarmackiej. Ponadto, odzyskaliśmy 1/3 przestrzeni w zespole szkolno - przedszkolnym na os. Łokietka. Potrzeby oświatowe w tej części miasta zostały zaspokojone na długie lata - podkreśla Mariusz Wiśniewski.  

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA