GEOPOZ cyfryzuje i modernizuje zasoby geodezyjne i kartograficzne

Autor: AK fot. Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ
REKLAMA

Dostęp do danych geodezyjnych i kartograficznych ma być łatwiejszy - właśnie dlatego, GEOPOZ prowadzi cyfryzację swoich zasobów. Zadanie dofinansowywane jest ze środków unijnych.

Z danych przestrzennych korzystają inwestorzy, geodeci, mieszkańcy, naukowcy, projektanci, komornicy i rzeczoznawcy, a także wielu innych specjalistów. GEOPOZ chce, by dostęp do nich był jeszcze łatwiejszy, szybszy i lepszej jakości. Pomóc w tym ma cyfrowa baza danych, której tworzenie trwa.

„Postawiliśmy przez sobą ambitne zadanie. Zwiększamy dostęp, jakość i stopień wykorzystywania danych przestrzennych. Realizacja projektu została podzielona na kilka zadań szczegółowych. W chwili obecnej GEOPOZ wkracza w ostatni etap realizacji projektu. Sytuacja jest mocno dynamiczna, niektóre zadania już ukończono, w innych testowane są dostarczone rozwiązania inne są w trakcie realizacji”
Anna Zielińska, kierownik projektu


Do tej pory, zmodernizowano już ewidencję gruntów i budynków dla trzech obrębów: Główna, Kobylepole i Spławie. Łącznie, jest to prawie 10 tysięcy działek i niemal 7 tysięcy budynków. Trwa cyfryzacja zasobów kartograficznych i geodezyjnych.

Do digitalizacji przygotowano około 1,2 miliona dokumentów, czyli 2,8 miliona stron o różnych formatach.

„To imponujące liczby, za którymi kryje się ogrom pracy. Szacujemy, że liczba pozyskanych metadanych, opisujących zeskanowane materiały sięgnie ok. 5,4 miliona sztuk”
Anna Zielińska, kierownik projektu


W ramach projektu, zakupione zostały trzy specjalistyczne urządzenia skanujące. Cyfryzacja zasobów jest częścią projektu, którego wartość wynosi 6,8 mln złotych. Poznaniowi udało się pozyskać 5,8 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA