Maciej Fiedler - człowiek, który sprawił, że Poznań stał się stolicą rozwiązań smart home

Autor: kl
REKLAMA

Wiele osób na pytanie jakie miejsce na świecie kojarzy im się z nowymi technologiami, bez chwili wytchnienia wskaże Dolinę Krzemową. Mało kto wie, że stolica Wielkopolski za sprawą działalności biznesowej Macieja Fiedlera, prezesa zarządu Fibar Group SA, może śmiało nosić miano miasta innowacji. Poznań jest miejscem, w którym powstaje największy w Polsce system smart home – FIBARO, który jest kompatybilny z urządzeniami takich gigantów jak Apple czy Google.

Poznań jest przez niektórych nazywany miastem idei. Idąc tym tropem w roku 2010 przedsiębiorca Maciej Fiedler założył spółkę Fibar Group, której ideą było wzbogacanie życia ludzi poprzez tworzenie zautomatyzowanej, komfortowej i bezpiecznej przestrzeni domowej, z której sam jako właściciel nowo wybudowanego domu chciał korzystać. Tak narodził się system smart home FIBARO, który umożliwia zdalne zarządzanie domowymi urządzeniami bez konieczności przeprowadzenia gruntowego remontu. System FIBARO nie wymaga żadnej ingerencji w konstrukcję budynku mieszkalnego i umożliwia sterowanie różnymi sprzętami – od bramy wjazdowej począwszy, na lampce w salonie skończywszy.

Poznań miastem innowacji dzięki idei Macieja Fiedlera

Pomimo tego, że marka FIBARO sprzedaje obecnie swoje produkty na 6 kontynentach, jest dostępna na ponad 100 rynkach i bierze udział w największych targach technologicznych na świecie. Mało kto wie, że ośrodkiem jej biznesowej działalności jest właśnie Poznań. Prezes Zarządu Fibar Group – Maciej Fiedler postawił na lokalną produkcję i rozwój biznesu właśnie w stolicy Wielkopolski. To tutaj mieści się zakład produkcyjny FIBARO, centrum R&D oraz siedziba spółki. Stąd też na cały świat są dystrybuowane wszystkie produkty FIBARO, które zjeżdżają z taśmy produkcyjnej. Obecnie w portfolio spółki znajdują się takie urządzenia jak centralki, które są sercem systemu smart home, wszelkiego rodzaju sensory: ruchu, zalania czy dymu, urządzenia wykonawcze np. włącznik urządzeń elektrycznych oraz wyzwalacze takie jak inteligentny przycisk, który po aktywowaniu może w całym domu włączyć światło czy odsłonić rolety. Portfolio nowych produktów FIBARO stale się poszerza. Do oferty weszły ostatnio takie urządzenia jak Intercom, czyli inteligentny videodomofon czy The Heat Controller, czyli głowica termostatyczna, która pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. W powstanie nowych urządzeń, oprócz centrum R&D i działu designu, bardzo często angażuje się sam Prezes Maciej Fiedler, który przedstawia pracownikom swoje pomysły i innowacyjne rozwiązania i kreatywne podejście do designu. Jest on również laureatem konkursu Wizjonerzy Roku oraz Przedsiębiorcą Roku w plebiscycie EY. Prezes FIBARO przyczynia się również do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, ponieważ spółka korzysta z usług lokalnych firm transportowych i producentów półfabrykatów. 

Poznańska fabryka FIBARO zatrudnia obecnie 150 pracowników, inżynierów, programistów, a nawet złotników, których precyzja jest wykorzystywana w kilku etapach procesu produkcyjnego. W ciągu roku poznański zakład produkcyjny jest w stanie wytworzyć ponad 665 tysięcy urządzeń, które są dystrybuowane na ponad 100 rynkach. Urządzenia z portfolio FIBARO są kompatybilne z dwoma technologiami: Apple HomeKit oraz Z-WAVE, wszystkimi elementami systemu można zarządzać z poziomu aplikacji FIBARO, która poinformuje domownika o otwartym oknie czy nie wyłączonym żelazku.

Maciej Fiedler podąża za globalnymi trendami

Poznański przedsiębiorca oraz wizjoner, pomimo znaczącego sukcesu biznesowego, nie spoczywa na laurach i podąża za globalnymi trendami w branży smart home, którymi są aktualnie asystenci głosowi. W trakcie targów CES, firma z Poznania zaprezentowała kilkanaście przykładów integracji autorskiego systemu z urządzeniami pochodzącymi od globalnych producentów smart home takich jak: Apple, Samsung, Yamaha, Sony, Bose czy Sonos. FIBARO doskonale dogaduje się zarówno z Alexą, Siri jak i Google Home. Poza dużymi partnerstwami, Maciej Fidler wdraża również integracje tworzone przez społeczność. W tej chwili, dla użytkowników platformy większość z nich dostępna jest
w dedykowanym, bezpłatnym sklepie. Lista integracji obejmuje urządzenia takich marek jak: Ikea (Tradfri), SolarEnergy, Doorbird i inne.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA