Trwa skanowanie płyty Starego Rynku. Zmodernizowana starówka ma być równa

Na Starym Rynku trwa skanowanie płyty starówki, by zbadać teren i opracować system działania przed rozpoczęciem prac związanych z jej rewitalizacją. Zmodernizowana płyta Starego Rynku, wraz z dodatkowymi pracami w ramach inwestycji, ma być gotowa do 2021 roku.

Podstawowym celem rewitalizacji jest dostosowanie płyty Starego Rynku do potrzeb różnych grup społecznych i osób, w tym osób mających problemy z poruszaniem się, poruszającym się na wózkach inwalidzkich, osób z wózkami dziecięcymi, a także dla pozostałych poznaniaków i turystów, którzy mają problemy z bezpiecznym przejściem przez Rynek po nierównej i często śliskiej kostce.

Zgodnie z założeniami, większość obecnego bruku zostanie zachowana, jednak zostaną z niego wybrane jedynie kostki najlepszej jakości, które będą ponownie ułożone.

Wymienione zostaną również media znajdujące się pod płytą. Wyremontowane zostaną pomieszczenia Galerii Miejskiej Arsenał, obok której się zazieleni – posadzone będą drzewa. Na ul. Jana Baptysty Quadro, powstanie pasaż kultury z rozsuwanym dachem.

Obecnie, trwają prace związane ze skanowaniem płyty, przy pomocy trójwymiarowego skanera. Ma to pomóc w aktualizacji map do przygotowania projektu i dalszych prac budowlanych.

Sprawdzane są m.in. infrastruktura poziemna, ukształtowanie terenu, faktyczne ułożenie kabli i rur, a także wszelkie potencjalne przeszkody. Prace w terenie mają zakończyć się do 31 marca, by nie zakłócać funkcjonowania ogródków gastronomicznych na płycie Starego Rynku. Całość zlecenia zakończona ma być do 15 czerwca.

Inwestycja związana z rewitalizacją Starego Rynku ma kosztować 55,5 miliona złotych, jednak Miasto liczy, że około 30 milionów złotych, czyli 60% kosztów, uda się pokryć ze środków unijnych.

Wstępnie, rozpoczęcie prac planowane jest na koniec 2019 roku i będzie podzielone na dwa etapy. Modernizacja ma zakończyć się w 2021 roku.