Ponad 6 milionów złotych unijnego dofinansowania na Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej

Do 2019 roku ma być gotowy nowy i zmodernizowany kompleks Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM). Miasto pozyskało z Unii Europejskiej prawie 6,6 miliona złotych dofinansowania na wyposażenie Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej. Będzie to pierwszy w Poznaniu i jeden z największych w Polsce, ośrodków leczenia i opieki dla seniorów.

Miasto chce inwestować w pomoc i opiekę nad najstarszymi mieszkańcami Poznania. Przy obecnym POSUM stanąć mają dwa nowe budynki. Pierwszy będzie poświęcony dziennemu oddziałowi geriatrycznemu, w którym pomoc znajdą przede wszystkim ci seniorzy, którzy wymagają pomocy medycznej, ale nie chcą rezygnować z samodzielności. W budynku otwarta zostanie także porodówka oraz oddział neonatologii.

W drugim budynku, znajdzie się zakład opiekuńczo-leczniczy, a także poradnie specjalistyczne – psychologiczna, geriatryczna, leczenia stresu pourazowego, leczenia bólu, rehabilitacyjna, dietetyczna oraz opieki paliatywnej.

We wtorek, Miasto podpisało umowę na unijne dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w wysokości niemal 6,6 miliona złotych.

Pieniądze te pozwolą na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym m.in. aparatów do elektroterapii, krioterapii i do terapii ultradźwiękami , wirówek, stołów rehabilitacyjnych i terapeutycznych, przenośnych EKG, aparatu USG, zestawu do magntoterapii, łóżek dla pacjentów, ciśnieniomierzy, respiratorów, wózków toaletowo-prysznicowych, rezonansu magnetyczny, defibrylatorów, systemu sufitowy do ćwiczeń w podwieszeniu oraz sprzętu komputerowy wraz z oprogramowaniem.

Urządzenia trafią do Poradni Geriatrycznej z Dzienną Opieką nad Osobami starszymi, hospicjum oraz Dziennego Oddziału Rehabilitacji Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej POSUM.

Na realizację przedsięwzięcia, zarezerwowano ponad 62 miliony złotych z budżetu miejskiego. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 6,5 miliona złotych.

Obecnie, w Poznaniu mieszka ponad 120 tysięcy seniorów. Jak wyjaśniają władze miejskie, Centrum ma być odpowiedzią na konieczność zapewnienia opieki i kompleksowej pomocy medycznej najstarszym mieszkańcom miasta.