Przebudowa Rynku Łazarskiego ruszy jesienią. Na wniosek mieszkańców, będzie więcej zieleni

Zastępca prezydenta miasta oraz autor projektu przebudowy Rynku Łazarskiego, spotkali się z mieszkańcami Łazarza i kupcami z rynku, by omówić kwestie dwuletniej przebudowy targowiska. Zapewniono, że prace będą prowadzone w taki sposób, by zachować funkcję handlową tego miejsca.

Modernizacja Rynku Łazarskiego ma się zakończyć do 2020 roku. Miejsce to ma być nie tylko przestrzenią handlową, ale także relaksu, spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Prace podzielono na etapy tak, by utrzymać możliwość handlu. Na wniosek kupców, pierwszy etap rozpocznie się po sezonie wakacyjnym, we wrześniu. Stragany z tzw. dużej płyty zostaną przeniesione na obszar małej płyty. Przenoszenie ma potrwać około dwóch tygodni.

Pierwszy etap potrwa maksymalnie do września 2019 roku. Powstanie tam zadaszona część handlowa z pawilonami i straganami. Na wniosek mieszkańców, w projekcie uwzględniono więcej zieleni, a także miejsc postojowych.

„Takie spotkania jak dzisiejsze mają sens. Po poprzednim w projekcie pojawiły się pawilony handlowe. Po dzisiejszym wiemy, że musimy bardziej rozsunąć stoiska na targowisku tymczasowym, by zagwarantować do nich dojazd”

Michał Bułat, autor projektu

Nowa przestrzeń targowiska ma być podzielona alejkami o szerokości 3 metrów, a także alejkami głównymi o szerokości 4,5 metra. Dach w najniższym miejscu ma być umieszczony na wysokości 4 metrów, co da możliwość wjazdu samochodom dostawczym.

Całość ma być oświetlona i monitorowana przez całą dobę.

W drugim etapie, prace skupią się na obszarze tzw. lejka łazarskiego, który ma stać się miejscem relakcu i spotkać. Zamiast postoju taksówek powstanie deptak prowadzący do przystanku tramwajowego. Taksówki będą stały na ul. Calliera.