Poznań VIVA Senior - nowe propozycje i programy, w tym projekt wspólnych mieszkań

Autor: AK

Poznań chce wprowadzić kolejny program, który ma ułatwić życie najstarszym mieszkańcom miasta. Jesienią ma ruszyć pilotażowy projekt wspólnych mieszkań dla seniorów. Trwają też prace nad programem, który pozwoli na przyspieszenie przeprowadzenia operacji lub rehabilitacji. To część pakietu „Poznań VIVA Senior”.

To kolejne działanie Poznania, które ma podnieść komfort życia najstarszym mieszkańcom miasta. Działają już m.in. program Karty Seniora, uprawniającej do zniżek i rabatów, Minigrantów dla Seniorów, które pozwalają na przeprowadzenie drobnych remontów i dostosowania mieszkań komunalnych do potrzeb osób starszych, „Książka dla Seniora”, dzięki któremu osoby, które mają problem z poruszaniem się, mogą zamówić książkę z biblioteki do domu czy Poznańskie Pudełko Życia, w którym seniorzy mogą przechowywać wszystkie niezbędne informacje o stanie zdrowia, potrzebne w przypadku interwencji lekarskiej czy pogotowia.

Władze miasta postanowiły spytać samych zainteresowanych, co mogłoby pomóc im w codziennym życiu w mieście.

„Tylko w tym roku na działania i inwestycje dla seniorów przeznaczamy ponad 128 mln zł. Dziękuję za aktywność seniorów, którzy nie czekali z założonymi rękami na nasze pomysły, ale powiedzieli wprost, czego potrzebują, przedstawiając bardzo racjonalne i uzasadnione postulaty. My je zrealizowaliśmy.”
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Jesienią tego roku ma ruszyć pilotażowy program wspólnych mieszkań dla seniorów. Jak wyjaśnia zastępca prezydenta miasta, Tomasz Lewandowski, pomysł zrodził się podczas realizacji innego projektu - mieszkań treningowych. Wówczas, najstarsi mieszkańcy zwrócili uwagę na to, jak dobrze mieszka się razem, szczególnie dlatego, że mają z kim porozmawiać.

W ramach nowego projektu, duże mieszkania mają być podzielone na mniejsze lokale, każde z osobnym węzłem sanitarnym, ale wspólną przestrzenią, która będzie dostępna dla wszystkich. Dzięki temu, seniorzy nie stracą na swobodzie i prywatności mając własny lokal, a jednocześnie będą mogli spotykać się we wspólnym salonie i razem spędzać czas.

W ramach projektu, raz w tygodniu pojawiać się ma opiekun mieszkania, który będzie pomagał w sprzątaniu. Raz w tygodniu, seniorzy otrzymają również pomoc przy zakupach i załatwianiu spraw urzędowych.

Koszt dostosowania mieszkań to ponad 3,1 miliona złotych, a dodatkowo około 75 tysięcy złotych na usługi potrzebne lokatorom. Program pilotażowy ma objąć około 8 do 10 mieszkać, czyli od 25 do 30 lokali socjalnych lub komunalnych.

To jednak nie koniec planów miejskich. Trwają również prace nad skróceniem kolejek osób czekających na operację zaćmy. Miasto miałoby dopłacać szpitalowi, by można było przeprowadzać dodatkowe zabiegi.

Z kolei już na wiosnę ma rozpocząć działalność bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Będą mogli z niej korzystać najstarsi mieszkańcy Poznania podczas pierwszych tygodni rehabilitacji, dopóki nie zdobędą własnego sprzętu.

Miasto chce również uruchomić projekt, który pozwoli na bezpłatne wykonywanie pedicure w domu seniora. Zauważono, że osoby starsze często mają problem ze schylaniem się, a tym samym, z obcięciem paznokci u stóp, przez co zbiegi związane z wrastającymi paznokciami przeprowadzane są u nich bardzo często.

Miasto zaznacza, że pakiet „Poznań VIVA Senior” jest cały czas otwarty i wciąż dołączane są do niego nowe usługi po konsultacjach z seniorami.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA