Jak wybrać dobry odkurzacz?

Autor: kl
Artykuł sponsorowany

Odkurzacz to jeden z najważniejszych domowych sprzętów. Szczególnie dla alergików, którzy nie tolerują kurzu i roztoczy w swoim otoczeniu oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Przeważnie jednak zakup domowego odkurzacza jest dość impulsywny – bierzemy pierwszy z brzegu, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, jaki powinien być. Czy słusznie? Czy warto zainwestować w odkurzacz z filtrem wodnym?

Podział odkurzaczy – jaki jest ci potrzebny?

Na rynku istnieją obecnie różne modele odkurzaczy. Grunt, to wybrać właściwy dla nas rodzaj sprzętu. Tradycyjnym rodzajem odkurzacza jest znany większości gospodarstw domowych odkurzacz workowy. Jest najprostszym modelem – ale i najtańszym, co nie pozostaje bez znaczenia. Ich mechanizm polega na wciąganiu zanieczyszczeń do specjalnego worka, który podlega wymianie co jakiś czas. Worki mogą być papierowe – wówczas są jednocześnie jednorazowego użytku. Mogą także być tekstylne i użytkowane co najmniej kilka razy. Podobne działanie mają odkurzacze z filtrem wodnym, jednak zassane powietrze trafia do rurki z wodą, gdzie następnie namoczony brud oddziela się od powietrza. Zanieczyszczenia są oddzielane przez filtr. Nieco bardziej zaawansowanym rodzajem odkurzacza jest odkurzacz przemysłowy: to specjalistyczne urządzenie, które służy do pracy w trudnych warunkach i zbierania szkodliwych zanieczyszczeń w postaci pyłów oraz innych odpadów. Jego zalety to bardzo duża skuteczność  i zastosowanie zaawansowanych technologii działania oraz niezawodność; należy jednak do droższych sprzętów. Podobnie jest z odkurzaczem akumulatorowym: doskonale sprawdza się przy trudnych powierzchniach i jest mobilny; jednak ten model nie nadaje się do sprzątania dużych obszarów. Zarówno odkurzacze akumulatorowe, jak i przemysłowe niekoniecznie są potrzebne w domowym gospodarstwie; częściej używa się ich w zakładach pracy i dużych instytucjach do profesjonalnego sprzątania. Jako ciekawostkę, można potraktować także nowość w świecie odkurzaczy: odkurzacz automatyczny, który sprząta bez ingerencji człowieka, dzięki inteligentnemu oprogramowaniu. Jednak coś za coś: choć niezawodny i perfekcyjny w swoim działaniu, nie wyczyści schodów, mebli czy tapicerki.

Kupujemy odkurzacz! Na co zwrócić uwagę?

Jedną z rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając odkurzacz, jest jego moc. Rozróżniamy dwie rodzaje mocy: moc silnika i moc ssania. Moc silnika jest stała i wynosi od 1200 do 2700 W. Panele czy drewniane podłogi można czyścić najmniejszą; jednak do dywanów czy tapicerek potrzebne jest co najmniej 1600 W. Im większa powierzchnia, tym więcej mocy powinien mieć odkurzacz. Moc ssania to siła, z jaką odkurzacz wciąga do swojego wnętrza zanieczyszczenia. Waha się od 9W do 500 W. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj filtra: wodny, papierowy lub tekstylny. W sprzedaży są także specjalne rodzaje filtrów antyalergicznych. Oprócz tego, przy zakupie praktycznie uwzględniamy wagę sprzętu, głośność działania, a także… długość kabla i gwarancję. Te prozaiczne kwestie mogą bardzo ułatwić nam sprzątanie.

Odkurzacz z filtrem wodnym – ulga dla alergików

Dobrym rozwiązaniem dla domowego gospodarstwa są z pewnością odkurzacze z filtrem wodnym. Świetnie nadają się dla osób z alergią na roztocza oraz rodzin z dziećmi czy zwierzętami, gdzie pojawia się dużo zanieczyszczeń. Odkurzacze z filtrem wodnym zapewniają nam doskonałą jakość filtrowania zanieczyszczeń oraz niski poziom własnej eksploatacji. Usuwają nawet niewielką ilość wody oraz błota, co w sezonie jesienno-zimowym jest niezwykle przydatne. Antyalergiczny filtr HEPA., który można zastosować w odkurzaczach z filtrem wodnym, świetnie nadaje się do usuwania bakterii, grzybów i wirusów. Niektóre modele wyspecjalizowane są też we wciąganiu trudno usuwalnej zwierzęcej sierści, dzięki czemu odetchną wreszcie właściciele psów i kotów. System filtracyjny sprawia, że powietrze wylotowe (wylatujące z odkurzaczy z filtrem wodnym podczas pracy) jest czystsze od tego, które znajduje się w pomieszczeniu. Modele odkurzaczy z filtrem wodnym są zróżnicowane i łatwo znaleźć sprzęt dla własnego domu czy mieszkania; przykłady poszczególnych rodzajów urządzeń możesz znaleźć tutaj: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze/odkurzacze-z-filtrem-wodnym.html.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA