Kosmetyki na basen dla osób z AZS i problemem suchej skóry

Autor: kl
Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Chodzisz na basen, ale masz problemy ze skórą? A może należysz do niezwykle licznej grupy osób, które borykają się z Atopowym Zapaleniem Skóry? Osoby, których skóra wysusza się, łuszczy, ma skłonności do podrażnień, często rezygnują z takich aktywności, jak pływanie w basenie. Tymczasem to sport niezwykle wartościowy i gdy wybierzemy dobre kosmetyki, może się okazać, że chlorowana woda wcale nam nie szkodzi.

Dlaczego woda basenowa działa drażniąco?

Pływanie w basenie ma całą listę zalet. To nie tylko ogólnorozwojowy sport, który wzmacnia wszystkie mięśnie. To także okazja do relaksu, odciążenia kręgosłupa, wymasowania każdego fragmentu ciała i świetnej zabawy, zwłaszcza gdy korzystamy też z wodnych zjeżdżalni, jacuzzi czy sauny. Popularność tej formy spędzania wolnego czasu wzrasta, a dobre pływalnie są w weekendy, ferie czy wakacje oblegane.

Niestety znalezienie pływalni, w której do uzdatniania wody nie jest używany chlor, jest niezwykle trudne. Chlorowanie wody sprawia, że jest ona bezpieczniejsza dla naszego zdrowia, bo wolna od chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków oraz innych mikroorganizmów. Jednak sam zapach chloru jest duszący, a w większej ilości działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do obrzęku płuc oraz do śmierci. Oczywiście w basenach jego stężenie jest tak dobrane, by skutecznie zdezynfekować wodę, a w jak najmniejszym stopniu szkodzić.

Uzdatnianie wody chlorem to “mniejsze zło”. Jednak właśnie osoby z wrażliwą skórą lub nawet te, które nigdy się nie skarżyły na nadmierną suchość czy szorstkość, ale zaczęły z basenu korzystać często, narzekają na pogorszenie jej stanu. Chlor bowiem pozbawia skórę ochronnej warstwy lipidowej. To dlatego, gdy wyjdziemy z basenu, jest ona szorstka, matowa i nieprzyjemna. Podobnie jest z włosami, które stają się osłabione, tracą blask, z czasem mogą nawet zacząć wypadać. Aby nie rezygnować z tej aktywności fizycznej, jakże przyjemnej i korzystnej, trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do ciała, twarzy i włosów.

Zabiegi po basenie

Po wyjściu z basenu należy wziąć prysznic. Im szybciej spłuczemy z siebie warstwę chloru, tym krócej jego drażniące właściwości będą na nią oddziaływać. Warto więc zawsze mieć ze sobą kosmetyki do kąpieli, intensywnie nawilżające, które zabezpieczą skórę przed wysychaniem i sprawią, że będzie ona odżywiona. Prysznic powinien być dosyć długi, tak by każdy fragment ciała porządnie obmyć. Przy okazji warto też umyć włosy, bo chociaż często schowane są pod czepkiem, to nawet ten najlepszy nie chroni ich przed zmoczeniem. Nie wolno też zapominać o odpowiednich kremach i balsamach do ciała. Warto poświęcić kilka dodatkowych minut w przebieralni, ale wsmarować w ciało dobrej jakości balsam, odpowiedni do naszego rodzaju skóry.

Osoby, które wyjątkowo często skarżą się na suchość cery, po basenie w szczególności będą mieć wrażenie ściągania. W takim przypadku niezastąpione są emolienty do twarzy (szczegóły o nich na stronie http://www.emolium.pl/). To środki, które kupimy w aptece. Emolienty do twarzy zalecane są nawet niemowlętom. Chronią skórę, w szczególności wrażliwą, suchą i skłonną do podrażnień, zmiękczają i uelastyczniają naskórek, ale też ograniczają utratę wody i wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, dlatego staje się ona bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrze. Substancjami, które sprawiają, że sucha skóra będzie bardziej odżywiona, są między innymi olej z awokado i makadamia oraz trójglicerydy. Warto takim kremem posmarować skórę także przed wejściem do basenu….

Błędem jest nakładanie kremów i balsamów dopiero po powrocie do domu. Dermatolodzy radzą, by nawilżać skórę do 15 minut po wyjściu z basenu, wtedy zabieg będzie najbardziej skuteczny i efektywny. Z zabiegami można poczekać w przypadku włosów. Na basenie wystarczy je dokładnie umyć szamponem oraz wysuszyć. Wychodzenie na zewnątrz z mokrymi włosami, to nie tylko prosta droga do przeziębienia, ale także do dodatkowego ich obciążania. Mokre włosy są bardziej podatne na złamania i uszkodzenia, dlatego, zanim założymy czapkę, dobrze jest je solidnie wysuszyć, chociaż nie gorącym, a jedynie letnim strumieniem powietrza. Odżywkę można nałożyć przy okazji kolejnego ich mycia, w domu, kiedy już nie będzie się nam spieszyło.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych kosmetyków oraz samodyscyplinie z basenu może korzystać każdy, nawet dzieci i niemowlęta. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja i konsekwencja w działaniu, a relaks po basenie jest wspaniałą i motywującą nagrodą.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA