Naukowcy z UAM stworzyli inteligentny i nowoczesny stetoskop zintegrowany z termometrem

Autor: AK fot. biuro prasowe UAM
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, są częścią zespołu, który stworzył inteligentne urządzenie, StethoMe, które łączy w sobie funkcje stetoskopu i termometru, pozwalając na wykonanie dokładniejszych badań osłuchowych płuc i serca.

StethoMe to elektroniczny stetoskop, który jest zintegrowany z termometrem. Urządzenie działa w powiązaniu z aplikacją mobilną, co pozwala na wykonanie badania nawet przez pacjenta, który następnie przesyła wyniki lekarzowi.

Urządzenie pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników badań osłuchowych płuc i serca, m.in. dzięki algorytmowi sztucznej inteligencji. W ten sposób, uzyskuje więcej danych, na podstawie których może „usłyszeć” więcej niż lekarz, który używa tradycyjnego stetoskopu.

StethoMe powstał przy współpracy z naukowcami z UAM - dr Honoratą Hafke-Dys oraz dr Jędrzejem Kocińskim. Prace trwały ponad dwa lata, a produkt powstaje przede wszystkim z myślą o najmłodszych pacjentach, jednak przyda się również starszym i tym, którzy mają problem z szybkim dotarciem do lekarza.

„Przede wszystkim, jest to wielka rewolucja, jeżeli chodzi o pomiary płuc u dzieci chorych na astmę, ponieważ nie ma na rynku żadnego urządzenia, które pozwala na monitoring stanu płuc tak jak StethoMe”
dr Honorata Hafke-Dys

Urządzenie jest obecnie na etapie prototypu, który jest gotowy do produkcji i już teraz mógłby być wprowadzony na rynek, jednak wciąż trwają badania pilotażowe w ośrodkach medycznych, a także procesy certyfikacyjne. Twórcy cały czas pracują również nad kolejnymi algorytmami, które mają pomóc w uzyskaniu dokładniejszych wyników badań serca.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA