Jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Autor: kl

Higiena jamy ustnej jest dla nas niezwykle ważna. W końcu piękne, białe i zdrowe zęby stają się naszą wizytówką. Dodają pewności siebie i sprawiają, że ludzie odbierają nas pozytywnie. Takiego uśmiechu nie musimy się wstydzić i możemy liczyć na łatwiejszy kontakt z innymi. Niestety część z nas nie może pochwalić się zdrowym i pięknym uśmiechem, a to przez własne błędy względem higieny jamy ustnej. Podpowiadamy, jak zadbać o swój uśmiech, higienę w sposób prawidłowy, a także, w jaki sposób oswoić nasze pociechy z dentystą.

Prawidłowe szczotkowanie

Dokładne mycie zębów wymaga kilku minut i zastosowania odpowiednich środków. Teoretycznie zęby możemy myć samą szczoteczką, bez zastosowania pasty czy płynów do płukania. Niestety w takim wypadku czas szczotkowania wydłuża się nawet do 8 minut. Skoro rzadko kiedy trzymamy się zalecanych około 2 minut mycia, to czy będziemy w stanie przez aż 8 czyścić swoje zęby? Zapewne nie, a to najszybsza droga do kamienia nazębnego, próchnicy i kolejnych wizyt u stomatologa.

Podstawę poza szczoteczką do zębów stanowić zatem będzie pasta. I tutaj również musimy dobrze zadecydować o danym produkcie, bo past do zębów na rynku jest całe mnóstwo. W jaki sposób je dobierać? Przede wszystkim uwzględniając problem, z jakim się zmagamy i efekty, jakie chcemy osiągnąć. Możemy korzystać z past odświeżających oddech, zapobiegających próchnicy, zwalczających nadwrażliwość zębów czy też radzących sobie z krwawiącymi dziąsłami. Chwilę dłużej przyjrzymy się pastom do zębów, które mają za zadanie poprawiać ich odcień. Czy są warte uwagi?

Środki oferujące wybielanie działają na zasadzie mechanicznego ścierania. Są w stanie niemalże zetrzeć osad, ale niestety naruszają naturalne szkliwo zębów, a to kiedy zostaje uszkodzone, skutkuje pojawieniem się spore problemów z jego regeneracją. Uwaga dla każdego z nas – jeśli pragniemy rozjaśnić swoje zęby i uzyskać lepszy odcień, ale wciąż wyglądający naturalnie, skorzystajmy z profesjonalnych zabiegów w gabinecie dentystycznym.

Na koniec zaś przyjrzyjmy się szczoteczkom do mycia zębów, z których korzystamy. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na stopień ich twardości. Osoby z krwawiącymi dziąsłami i wrażliwymi zębami, powinny stosować miękkie szczoteczki. W zależności od potrzeb można sobie pozwolić również na szczoteczki o średniej twardości bądź twarde.

Higiena jamy ustnej

Mówiąc o higienie jamy ustnej, mamy na myśli nie tylko dokładne szczotkowanie zębów. Zadbać musimy o czysty język i policzki. Bakterie mogą się namnażać w całej jamie ustnej, głównie w szczelinach, ale i na powierzchni właśnie języka. Tutaj z pomocą przychodzą nam nie tylko specjalne płyny do płukania ust, ale i szczoteczki do zębów, które na zewnętrznej powierzchni główki posiadają delikatne wypustki. To dzięki nim wyczyścimy język oraz wewnętrzną stronę policzków.

Wizyta u dentysty dla małych i dużych

Higiena jamy ustnej to dość szeroka dziedzina. Czyszczenie mamy za sobą, przychodzi zatem czas na regularne wizyty u dentysty. Zaleca się regularny przegląd stanu uzębienia i jamy ustnej przynajmniej raz na pół roku bądź częściej, jeśli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości.

Trzymanie się tej zasady sprawi, że myśl o kolejnych wizytach nie będzie wiązała się z widmem bólu i długotrwałego leczenia. Choć dzisiejsze metody pozwalają wyeliminować dolegliwości bólowe nawet podczas leczenia kanałowego, towarzyszący nam stres i tak robi swoje, więc warto go unikać.

Najtrudniej jest w przypadku dzieci, które z racji swojego wieku i strachu przed nieznanym, najmocniej obawiają się wizyty u dentysty. Z tego względu warto wdrażać prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej u maluchów. Ponadto liczy się organizacja pierwszej wizyty zapoznawczej, podczas której dziecko oswoi się ze sprzętem, zapachami, dentystą i całym otoczeniem gabinetu stomatologicznego.

Więcej informacji o higienie jamy ustnej znajdziemy pod adresem http://natchnieni-bieszczadem.pl

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA