"Bezpieczne Walentynki" - sanepid przypomina o profilaktyce i przedstawia dane dotyczące zachorowań na AIDS w Poznaniu

Autor: AK

Zbliżające się Walentynki to czas, w którym poznański sanpied zwykle przypomina o… zachorowań na AIDS i zakażeniach HIV. W ciągu 33 lat, w Polsce zmarło ponad 1300 chorych na AIDS.

W piątek, w niektórych poznańskich szkołach przeprowadzono akcję „Bezpieczne Walentynki”. Zwracano uwagę młodych ludzi na możliwości zakażenia się HIV oraz jego konsekwencjach. Do jutra, na specjalnych stoiskach, uczniowie mogą także dowiedzieć się m.in. gdzie można wykonać badania w kierunku HIV oraz jak one przebiegają.

Święto Zakochanych to jeden z tych okresów w roku, które stacje sanitarno-epidemiologiczne wykorzystują, by przypominać o profilaktyce.

Nie tylko młodzież powinna pamiętać o możliwościach zakażenia. W ostatnim czasie, uruchomiono kampanię społeczną „Mam czas rozmawiać”, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że zachorować można w każdym wieku. Rozmowa międzypokoleniowa ma pomagać w szerzeniu świadomości zagrożeń.

Od początku epidemii, czyli od 1985 roku, do 30 września 2017 roku, w Polsce odnotowano 22 334 osób zakażonych wirusem HIV oraz 3 530 zachorowań na AIDS. 1376 chorych zmarło.

W 2017 roku, w Poznaniu odnotowano 181 nowych zakażeń, w tym osiem u kobiet oraz 173 u mężczyzn, z których 38 zakażonych deklarowało orientację homoseksualną, a cztery osoby zostały zakażone przez wstrzyknięcie narkotyków.

Odnotowano również 14 zachorowań na AIDS, w tym jedno u kobiety oraz pięć przypadków zgonów chorych mężczyzn (w wieku 29-62 lata).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA