Secesyjny Poznań – zwiedzamy dzielnicę Jeżyce śladem zabytkowych kamienic

Autor: kl
Artykuł sponsorowany

Poznańskie Jeżyce zostały rozsławione przez pisarkę Małgorzatę Musierowicz. To właśnie tę dzielnicę zamieszkuje bowiem rodzina Borejków, których losy autorka opisuje w liczącym ponad 20 tomów cyklu powieści. Dawniej Jeżyce były uważane za najbardziej niebezpieczny rejon Poznania. Dziś za to coraz częściej zwraca się uwagę na secesyjną zabudowę tej dzielnicy.

Secesja w architekturze charakteryzuje się bogactwem ornamentyki: miękkich, falujących linii, zaokrąglonych kształtów. Balustrady, witraże czy fasady budynków dekorowane motywami roślinnymi i postaciami długowłosych kobiet to również charakterystyczne wyznaczniki tego stylu.

W Poznaniu wiele budynków w stylu secesyjnym znajduje się w dzielnicy Jeżyce. Gdzie dokładnie ich szukać? Sieć AccorHotels zaprasza na spacer śladem poznańskiej secesji.

Kamienice przy ul. Roosevelta – secesyjne perełki Poznania

Przy ulicy Roosevelta znajduje się zespół kamienic Spółdzielni Urzędników Niemieckich, które zostały zaprojektowane na początku XX wieku przez spółkę Hermana Böhmera i Paula Preula. Wyróżniają się one charakterystycznymi dla stylu secesyjnego dekoracjami, takimi jak:

  • metalowe drzewo oplatające balkony na pierwszym i drugim piętrze,
  • balustrady ozdobione dekoracjami w kształcie ważki i pająka,
  • płaskorzeźba nagiej kobiety.

Co ciekawe – to właśnie w jednej z tych kamienic (na Roosevelta 5) mieszka literacka rodzina Borejków.

Teatr Nowy w Poznaniu – secesja w wydaniu niemieckim

W jednej z secesyjnych kamienic mieści się Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego. Budynek ten również został zaprojektowany przez Hermana Böhmera i Paula Preula. Przez kilka lat pozostawał ich własnością – teatr zaczął tu działać dopiero w 1923 roku. Wygląd fasady kamienicy nawiązuje do nurtu secesji typowego dla obszaru niemieckiego – charakteryzuje się on formą bazującą na geometrycznych kształtach i zróżnicowaniem kolorystycznym.

Rynek Jeżycki – serce dzielnicy

Rynek Jeżycki powstał wkrótce po przyłączeniu Jeżyc do Poznania (do 1900 roku było to odrębne miasto). Regularny plac szybko stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów na mapie Jeżyc. Reprezentujące styl secesyjny kamienice w okolicy Rynku projektowali znani poznańscy architekci, m.in. Max Biele, Paul Pitt i Oskar Hoffmann. Do najbardziej okazałych budynków należą 4 domy postawione w jednym rzędzie, wzniesione dla handlarza winami.

Od rynku odchodzą uliczki, wzdłuż których również wzniesiono liczne secesyjne budynki. Warto przespacerować się zwłaszcza ulicą Kraszewskiego, gęsto zabudowaną kamienic ami.

Zachęcamy do samodzielnych podroży – wystarczy tylko sprawdzić hotele w Poznaniu, zarezerwować nocleg i wyruszyć w nieznane!  

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA