Pralka z opcją suszarki? Zobacz czy to dobry pomysł

Autor: kl
Artykuł sponsorowany

Jako ludzkość przeżyliśmy już okres ręcznego prania ubrań w rzece bądź prania przy użyciu tary. Kilkadziesiąt lat temu świat zawojowały pralki automatyczne. Należy zdecydowanie przyznać, że to urządzenie ułatwiło i usprawniło życie wielu osobom.

Rozwój technologiczny społeczeństwa doprowadził również do tego, że zakup pralki jest dostępny dla większości domowych budżetów. Wiele opcji finansowania, chociażby sprzedaż ratalna, jeszcze upraszcza sprawę. Co prawda pralka zajmuje dość dużo przestrzeni w pomieszczeniach, ale jest to koszt, na który praktycznie wszyscy się godzą w zamian za oszczędność czasu i sił. Ostał się jednak jeszcze pewien etap procesu prania ubrań, który zatrzymał nas wiele wieków temu. Mowa o suszeniu. Jest to czynność mozolna i czasochłonna. Dodatkowo, potrzebujemy wygospodarować na nią mnóstwo domowej przestrzeni. Suszenie trwa również stosunkowo długo. W zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu ta czynność może zająć od kilku, do nawet kilkudziesięciu godzin. Czy jest jakiś ratunek z tej sytuacji? Czy na kolejne lata musimy pozostać w poprzedniej epoce?

Pralnie zewnętrzne

Pewnym wyjściem jest korzystanie z komercyjnych pralni. Oddajemy ubranie, określamy typ prania jaki oczekujemy i odbieramy ubrania z reguły następnego dnia. Poza oczywistymi plusami ten sposób ma swoje wady. Po pierwsze, jest to czas – musimy przygotować ubrania, zapakować i zawieźć do pralni. Po drugie, koszty. Tego typu pralnie nie są tanim przedsięwzięciem i z tego powodu sprawdzają się najlepiej jak okazjonalna metoda, gdy musimy odświeżyć ubiór nie dający się łatwo i bezpiecznie prać w warunkach domowych. Mowa głównie o garniturach i niektórych sukienkach. Z odsieczą przychodzą nam producenci sprzętów AGD. Na rynku dostępne są urządzenia o nazwie pralka z opcją suszarki.

Pralka z opcją suszarki

Tego typu sprzęt to z pewnością marzenie każdej pani, ale również pana, domu. Może ułatwić życie całej rodzinie, zaoszczędzić przestrzeń, czas i nerwy. Na czym polega takie urządzenie kombinowane? Czy warto je kupić? Jakie są wady i zalety?

Zerknijmy dla przykładu na produkty marki Indesit. Pralko-suszarka zajmuje tyle samo miejsce i waży podobnie, jak pralka klasyczna. Suszarka nie jest oddzielnym urządzeniem a jedynie wbudowaną opcją. Ułatwia to sprawę i nie musimy martwić się o dwa sprzęty. Użycie programu suszenia powoduje zwiększenie zużycia wody, o około czterdzieści procent, w stosunku do programu prania. Jako plus należy zaliczyć automatyczny dobór ilości wody wobec wielkości załadunku. Dzięki temu mamy pewność, że pranie będzie skuteczne i nie narazi nas straty finansowe. Analogicznie zwiększa się nieco zużycie prądu, co jest naturalne ponieważ urządzenie będzie pracować przez dłuższy okres. Możemy również dokonać wyboru konkretnego modelu przez pryzmat pojemności załadunku. Dostępne są przykładowo modele z pojemnością prania 8 kg i suszenia 6 kg, ale również 7 kg i 5 kg. Warto zwracać uwagę na programy prania i suszenia, tak żeby urządzenie spełniało nasze oczekiwania i sprostało wymaganiom domowników. Standardowo w tego typu sprzęcie występują opcje dodatkowe, chociażby: dodatkowe płukanie, kontrola piany (w razie, gdy dodamy zbyt dużą ilość proszku do prania), ustawienie czasu suszenia czy tzw. Eco Time. Ponadto każdy produkt może mieć różną klasę energetyczną. Im klasa wyższa (np. A), tym więcej energii zostanie zaoszczędzone a to przełoży się na ochronę środowiska i portfela.

Czy warto?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ponieważ każdy ma inne potrzeby. Jeśli zależy nam na czasie, wygodzie i przestrzeni – zdecydowanie warto zainwestować w pralkę z opcją suszarki. Pamiętać jednak należy, że nie wszystkie rodzaje tkanin mogą być suszone w tego typu urządzeniu. Jeśli jednak nie lubimy pośpiechu a przyjemność sprawia nam regularne rozwieszanie prania, to zostańmy przy tradycyjnych metodach. Liczmy się jednak, że proces prania rozłoży się w czasie i będziemy musieli generować dodatkową przestrzeń na suszarnię.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA