Czy da się zaplanować budżet domowy na cały rok?

Planowanie budżetu domowego może być nie lada wyzwaniem dla dużej części z nas. Dokładne analizowanie wydatków i zapisywanie swoich szaleństw zakupowych nie jest łatwe, a konfrontacja z rzeczywistością może być bolesna. Czy da się więc zaplanować budżety na cały rok, a jeśli tak, jak to zrobić?

Dlaczego warto planować budżet domowy?

Na każdym kroku spotykamy się z podwyżkami cen towarów. Mogą dotyczyć zarówno rachunków za mieszkanie czy energię elektryczną, jak i żywności, odzieży, lekarstw. Nierzadko również to my pozwalamy sobie na spontaniczne, nie do końca zaplanowane zakupy, wyjścia do kina, teatru lub innych miejsc rozrywki.

Nic zatem dziwnego, że pod koniec miesiąca duża część z nas widzi na swoim koncie jedynie pustki. Ważne jednak, aby mieć potrzebę zmian i wprowadzić modyfikacje w życie. Jak więc zaplanować budżet na cały rok?

Budżet domowy według tradycyjnych metod

Okazuje się, że zaplanowanie budżetu rocznego nie musi być zadaniem ani bardzo trudnym, ani też pracochłonnym. Niezwykle istotne jest zrobienie dokładnych wyliczeń. Będzie też potrzebna suma wydatków miesięcznych. Wystarczy, że przez miesiąc będziesz zbierać rachunki i paragony ze sklepów, jeśli nie robiłeś tego przez cały rok.

Następnie po upływie 30/31 dni zsumuj kwoty (np. tworząc tabelę w Excelu), zaokrąglając je do góry; przykładowo, jeśli dany produkt kosztuje 1,45 zł, do całej sumy dolicz 5 gr. Po co to robić? W ten prosty sposób stworzysz margines, który zapewni ci finansowe bezpieczeństwo w przypadku podwyżek cen.

Warto wspomnieć, że czasem jesteśmy zmuszeni wydawać większe kwoty niż zwykle. Ma to związek z różnego typu okazjami, takimi jak święta, ferie, jak również z nieplanowanymi wypadkami losowymi. Warto więc doliczyć do miesięcznego budżetu co najmniej 100 zł, aby zgromadzić potrzebne oszczędności. Oczywiście im więcej odłożysz, tym lepiej. Dobrze również sortować wydatki, tworząc kategorie i przewidywać z góry, ile planujesz wydać na wakacje, święta itd. Wtedy łatwiej będzie obliczyć, jaką kwotę co miesiąc powinieneś odkładać.

Uwaga! Jeśli pod koniec miesiąca okaże się, że wydatki przewyższają dochody, dokładnie przeanalizuj rachunki i zastanów się, na czym jeszcze możesz zaoszczędzić. Może okazać się, że pozornie błahe wydatki mogą być niebezpieczne dla budżetu.  

Planowanie wydatków za pomocą aplikacji

Wspomnieliśmy o planowaniu wydatków za pomocą tradycyjnego zapisywania wydatków i dochodów, a można zrobić to znacznie łatwiej. Istnieją na rynku już aplikacje, dzięki którym wydawanie i oszczędzanie są dużo łatwiejsze. Wystarczy ściągnąć jedno z wielu dostępnych na rynku narzędzi, a potem już możesz przystąpić do działania.

Większość tego typu aplikacji pomaga usystematyzować wydatki i samodzielnie wylicza procentowo, na co wydajesz najwięcej. Jest to doskonałe wyjście dla osób, które lubią nowinki techniczne, a samodzielne zapisywanie i zbieranie paragonów to zadanie zbyt angażujące.

Warto mieć dane z ostatnich dwunastu miesięcy, ale jeśli dopiero zaczynasz, tak jak w przypadku tradycyjnego planowania, korzystaj z niej co najmniej miesiąc. Wtedy mniej więcej dowiesz się, jak przewidzieć swoje finanse na najbliższy rok. Oczywiście uwzględnij również osobno ekstra wydatki, np. święta, urodziny najbliższych czy inne ważne okazje.

  • Dzięki aplikacji masz stały dostęp do swoich wydatków.
  • Nie musisz samodzielnie wyliczać, gdzie jest dziura w budżecie.
  • Możesz w każdej chwili zapisać swoje wydatki w telefonie.
  • Korzystanie z takich aplikacji jest proste nawet dla osób starszych.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Zalanie mieszkania czy też długotrwałe kłopoty ze zdrowiem na skutek wypadku to problemy, które z reguły związane są z koniecznością uwzględnienia dodatkowych wydatków. Zdarza się, że po prostu nie będziesz miał środków finansowych na pokrycie kosztów. Właśnie z tego też powodu warto wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Te dodatkowe środki należy również uwzględnić w budżecie rocznym, jednak jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed większymi stratami, dlatego ważne, aby o to zadbać.

Jak widać na powyższych przykładach, planowanie rocznego budżetu domowego wcale nie jest tak trudne, jak moglibyśmy to początkowo zakładać. Jeśli masz jeszcze wątpliwości, przeczytaj koniecznie, jak zaplanować budżet domowy – poradnik od ZAPLO.