Najsłynniejsi kryptolodzy uhonorowani

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA
REKLAMA

W Dniu Kryptologii, Poznań uczcił pamięć trzech matematyków-kryptologów, Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego, którzy 85 lat temu złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Dzień Kryptologii został ustanowiony w 2007 roku przez Uniwersytet im. Adam mickiewicza w Poznaniu. Poświęcony jest wydarzeniom sprzed, gdy matematykom z Uniwersytetu Poznańskiego udało się złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

10 lat temu, przed poznańskim CK Zamek, tuż obok dawnego Collegium Historicum, postawiono pomnik poświęcony Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu. W Collegium Historicum już niedługo ma powstać ogromne Muzeum Enigmy.

Inwestycja będzie kosztować 15 milionów złotych, z czego 10,4 miliona zostanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Centrum Szyfrów Enigma ma łączyć historię z naukami matematycznymi.

Ekspozycje będą nie tylko ukazywać historię kryptologii i enigmy, ale także ich wpływu na współczesne życie i rozwiązania cyfrowe. Sale tematyczne będa wyposażone w stanowiska interaktywne i multimedialne.

W Centrum powstanie również część edukacyjna, w której zwiedzający, zwłaszcza ci najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił na urządzeniach w stylu urządzeń deszyfrujących.

"Projekt muzeum to także szansa na wsparcie ożywienia ulicy Święty Marcin. Działamy kompleksowo, inwestujemy nie tylko w infrastrukturę ulicy, ale także w otoczenie. Centrum Szyfrów będzie magnesem, dodatkowo przyciągającym mieszkańców i turystów"
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca muzeum, zostanie ogłoszony wkrótce.

Podcas dzisiejszych obchodów, przedstawiciele władz miasta i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza złożyli kwiaty pod pomnikiem przed CK Zamek. Następnie, w Collegium Minus, odbyło się uroczyste wręczenie medali Alumno Bene Merenti, którymi pośmiertnie odznaczono Zygalskiego, Rejesweskiego i Różyckiego. W ich imieniu, odebrali je członkowie ich rodzin.

Medale przyznawane są przez UAM absolwentom, którzy swoimi działaniami przysłużyli się społeczeństwu i wpłynęli na historię i prestiż uczelni.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA