Dzień Kryptologii 2018. Pośmiertne medale dla matematyków, którzy złamali kod Enigmy

Autor: AK fot. archiwum
REKLAMA

Już po raz jedenasty obchodzony jest Dzień Kryptologii ustanowiony przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w 2007 roku. Z tej okazji, wręczane są dziś medale dla rodzin słynnych kryptologów, którzy złamali kod Enigmy oraz odbywają się wykłady poświęcone tej tematyce.

Dzień Kryptologii obchodzony jest 25 stycznia od 2007 roku. Ustanowienie miało miejsce w 75. rocznicę złamania szyfru Enigmy, do którego doszło 14 grudnia 1932 roku. Co roku, z okazji święta, organizowane są specjalne wykłady z zakresu informatyki i kryptologii.

W 85. rocznicę, trzej kryptolodzy - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki - zostali pośmiertnie odznaczeni Medalem Alumno Bene Merenty, który jest przyznawany przez UAM osobom rozsławiającym uczelnię.

O godzinie 11:00, w Sali Lubrańskiego Collegium Minus, rozpoczęła się uroczysta ceremonia wręczenia odznaczenia rodzinom słynnych matematyków. Tuż po niej, swój wykład pt. „Sztafeta Enigmy. Odnaleziony raport polskich kryptologów” rozpoczął Marek Grajek.

Z kolei o godzinie 16:00, na Wydziale Matematyki i Informatyki, rozpocznie się kolejny wykład, pt. „The hidden discovery of public key cryptography”, który wygłosi Clifford Cocks.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA