Poznańskie autobusy i tramwaje poprawiły punktualność

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Poznańskie tramwaje i autobusy jeżdżą płynniej i szybciej, dzięki modernizacjom, remontom i rozwojowi systemu ITS. Tym optymistycznym akcentem, ZTM i Urząd Miasta podsumowuje działania w zakresie inwestycji w infrastrukturę i transport publiczny.

Modernizacja infrastruktury wpływa nie tylko na polepszenie komfortu podróży, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. W ubiegłym roku przeprowadzono kilka ważnych remontów poznańskich torowisk.

To jednak nie wszystkie zmiany w transporcie publicznym, jakie zrealizowano i jakie są w planach. Miasto chwali modernizacje i wdrażanie systemu ITS na kolejnych poznańskich ulicach. Wpłynęło to na skrócenie czasów przejazdów tramwajów oraz zmniejszenie spóźnień tramwajów.

ZTM podaje konkretne przykłady - tramwaj jadący z pętli Junikowo ul. Grunwaldzką dojeżdża do Bałtyku o 2 minuty szybciej niż wcześniej. O tyle samo krócej jedzie także tramwaj z Górczyna na Dworzec Zachodni.

W 2017 roku spadła ilość spóźnień autobusów i tramwajów. W 2016 roku, bimby jeździły z punktualnością na poziomie 81,30%, a w ubiegłym 88,79%. Dla autobusów, punktualność wzrosła z 71,60% do 78,23%.

System ITS pozwala na nadanie priorytetu komunikacji publicznej na skrzyżowaniach. W ostatnich miesiącach, do systemu dołączyły skrzyżowania ulic: Jana Pawła II - Baraniaka, Księcia Mieszka I - Słowiańska, Warszawska - św. Michała, Garbary - Strzelecka, Zamenhofa - Piłsudskiego, Mostowa - Kazimierza Wielkiego oraz Małe Garbary - Wrocniecka.

Zmieniła się także organizacja ruchu w niektórych częściach miasta, co pozwoliło na upłynnienie ruchu komunikacji zbiorowej. Wyznaczono buspasy, dzięki którym autobusy unikają konieczności stania w korku, a tym samym, dowożą pasażerów do celu na czas.

W przypadku niektórych linii, do poprawy punktualności wystarczyła zmiana trasy, dzięki której, autobusy np. omijają część sygnalizacji świetlnej. Efekty widać także po wprowadzonej od stycznia zmianie trasy linii numer 49, która omija przejazd kolejowy i jedzie tunelem w ciągu ul. Czechosłowackiej. Dzięki temu, czas przejazdu skrócił się o 3 minuty.

Inwestowanie w infrastrukturę sieciowo-torową także poprawia jakość i czas przejazdu. Przede wszystkim jednak, zwiększa się poziom bezpieczeństwa.

Miasto planuje dalsze inwestycje, modernizacje i remonty, a także wdrażanie i ulepszanie systemu ITS.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA